Trend na loft.

  Wielu z nas marzy o zamieszkaniu w otwartych przestrzeniach  z dużymi oknami i wysokimi sufitami. Takie mieszkania to lofty, czyli stare fabryki, magazyny i inne budynki gospodarcze przerobione na mieszkania. Przez swoją wielkość wyglądają niesamowicie.
Olbrzymie okna, sufity na wysokości minimum 5 m, drewniane lub stalowe belki, betonowe lub ceglane ściany, widoczne rury lub inne elementy konstrukcyjne budynku - wszystko to sprawia, że wnętrza loftów sprawiają niesamowite wrażenie.
  Tak surową przestrzeń trzeba odpowiednio przygotować do mieszkania. Szczególnie ważny jest tu pomysł na zagospodarowanie dużej powierzchni. Zimny industrialny klimat koniecznie należy ocieplić nie tylko meblami ale również odpowiednim oświetleniem i dodatkami.
Duża wysokość pomieszczeń w loftach sprzyja dzieleniu na piętra w postaci budowania antresoli, czyli otwartych pięter. Antresola nieco zmniejsza powierzchnię, ale jednocześnie tworzy dodatkowy pokój. Schody i wiszący pokój tworzą wyjątkowy klimat.
  W takich pomieszczeniach dobrze jest zastosować elementy typu cegła i drewno, które z jednej strony podkreślą industrialny klimat a z drugiej stworzą ciepłą atmosferę domu.
  Niestety obecnie trudno jest znaleźć budynki starych fabryk czy magazynów, wszystkie są już wykupione przez deweloperów i przerabiane na drogie i ekskluzywne apartamenty lub po prostu wyburzane a na ich miejscu
powstają nowoczesne budynki. Szkoda czasem takich wiekowych budynków - po adaptacji mogą być pięknymi elementami architektury miasta.
Jeżeli nie mamy możliwości zamieszkania w starej fabryce elementy loftowej architektury możemy przenieść do naszych domów . Montaż belek pod sufitem lub wprowadzenie do wnętrz elementów stalowych i betonowych pomoże w stworzeniu naszego prywatnego loftu w ciut mniejszej skali. A jeżeli przymierzacie się właśnie do budowy domu, warto pomyśleć o otwarciu salonu do
dachu i zabudowaniu go w części antresolą, wstawieniu do tego dużych okien i loft w salonie gotowy.
Komentarze

Popularne posty