Meble eko.

     Meble ekologiczne są tematem znanym, ale nie łatwym. Jak zaczęłam poszukiwać konkretnych mebli z oznaczeniami eko okazało się, iż zwrot "ekologiczne" nie dla wszystkich ma to samo znaczenie, a znalezienie w pełni ekologicznych artykułów wyposażenia wnętrz wcale nie jest takie proste. W tym artykule przedstawię mój sposób rozumienia słowa eko właśnie w odniesieniu do mebli.
Dla mnie ekologia to życie w zgodzie z naturą, uprawa własnych warzyw, ograniczenie produkcji śmieci, zmniejszanie zużycia energii elektrycznej i wody. Staram sie tak postępować nie tylko ze względu na troskę o naszą planetę (choć przyznam, że chciałabym aby moje dzieci mogły żyć w zielonym otoczeniu dzikiej i nieskażonej  przyrody) ale również ze względów finansowych, ponieważ życie eko po prostu się opłaca (mniejsze rachunki za prąd , wodę i śmieci, warzywa z własnego ogródka, które dbają o nasze zdrowie).
   Tak jak większość ludzi chciałabym mieć piękny dom wyposażony w meble dobrej jakości. Z racji wykonywania zawodu projektanta wnętrz często poszukuję i dobieram różne elementy wyposażenia wnętrz . Na rynku jest obecnie ogromna masa mebli wytworzona z różnego rodzaju materiałów. Jak więc wybrać słusznie, aby samemu być zadowolonym i jednocześnie pomóc naszemu środowisku.
Kiedy podejmujemy decyzje o zakupie nowych mebli zastanówmy się czy rzeczywiście ich potrzebujemy. Mam wrażenie, że ludzie mają problem z kupowaniem. Bardzo często podejmujemy decyzję impulsywnie, nie zastanawiając się czy dana rzecz jest nam potrzebna. A wystarczy tak naprawdę krótka analiza zanim coś kupimy. Zamiar zakupu nowych mebli wynika głównie z chęci zmiany czegoś w swoim otoczeniu lub całkowitej zmiany tego otoczenia. Wtedy warto się zastanowić czy rzeczywiście kupować, a może odnowić stare. Kiedy mama stary mebel, który nie zupełnie będzie pasował do nowej koncepcji rozważam wtedy trzy alternatywy:
1. Wyrzucić ten stary i kupić nowy - co jest oczywiście najprostsze, ale i najdroższe.
2. Sprzedać stary mebel i kupić za dużo niższe pieniądze też używany mebel, ale pasujący do mojego wnętrza.
3. Odnowić lub przerobić mój stary mebel - co jest opcją najtańszą.
Jaką opcję ktoś wybierze zależy od jego indywidualnego podejścia i zasobów finansowych. Ja w takich sytuacjach wybiorę rozwiązanie trzecie, bo uwielbiam przerabiać i odnawiać, a przy okazji mogę zaoszczędzić, a na wysypisku nie zalegnie kolejny przedmiot.
Jeżeli już musicie zakupić nowe meble dobrą inwestycją będzie zakup właśnie mebli ekologicznych.
Istnieje kilka czynników, które decydują o tym czy dany mebel można nazwać ekologicznym . Po pierwsze z czego jest wytworzony. Najbardziej ekologicznym materiałem na naszym rynku jest drewno pozyskane z rodzimych gatunków drzew rosnących na naszym terenie. Polskie drewno jest produktem odnawialnym, ponieważ leśnicy wycinając dorosłe drzewa sadzą w te miejsca  młode sadzonki odmładzając w ten sposób cały las. Drewno jako naturalny produkt ulega rozkładowi i nie niszczy środowiska. Niektórzy w tym momencie mogą powiedzieć, iż tworzywa sztuczne są materiałem ekologicznym, bo nie trzeba wycinać lasów by zrobić meble. Otóż nie mogę się z tym zgodzić, ponieważ i tak dokonuje się selektywnej wycinki drzew ze względu potrzebę ich odmładzania, a aby zutylizować tworzywa sztuczne potrzeba dużo energii lub wielu set lat na ich rozkład. Drugim elementem na jaki należy zwracać uwagę przy wyborze mebli ekologicznych jest to w jaki sposób zostały wytworzone. Ważne jest tu jakich klejów i impregnatów użyto. Najlepszym klejem do produkcji mebli jest klej biały,                                                                                                                 który nie
zawiera formaldehydu a impregnowane powinno być naturalnymi olejami a nie lakierami. W meblach tapicerowanych należy zwrócić uwagę na użyte tkaniny. Powinny być naturalne np. len, ekologiczna bawełna, moher, kokos, konopie i lateks kauczukowy. Materiały nie powinny być impregnowane chemicznie. Trzecim aspektem w meblach ekologicznych jest możliwość jego recyklingu. Mebel ekologiczny jest  w pełni utylizowany bez szkody dla środowiska. Ważną rzeczą jest także opakowanie mebla, powinno być w                                                                                                                                                                       pełni przeznaczone do recyklingu.
Muszę tu jeszcze wspomnieć o meblach wykonanych z tektury, są one również ekologiczne choć w niektórych przypadkach tekturę pokrywa się substancjami chemicznymi, które zabezpieczają mebel przed ogniem. Na rynku jest kilka firm oferujących meble z kartonu. Są one równie wytrzymałe i funkcjonalne, co te wytworzone z tradycyjnych materiałów. Wykonane z materiału w pełni utylizowanego nie szkodzą środowisku.
Na koniec jeszcze kilka oznaczeń świadczących o ekologiczności danego produktu:
- znak ekologiczny EKO - przyznawany ekologicznym produktom i usługom
- Zielone Płuca Polski - przyznawany produktom pochodzącym z regionu nazwanego Zielone Puca Polski
- Znak Certyfikowanego Rolnictwa Ekologicznego - dla ekologicznych produktów rolniczych
- Stokrotka - znak 19 grup produktów ekologicznych wytwarzanych w UE przyznawany w Polsce przez Centrum Badań i Certyfikacji
- PEFC - znak na produktach z drewna pozyskanych ze zrównoważonej gospodarki leśnej
- Rainforest Alliance- zanak ekologicznych wyrobów z drewna i papieru
FSC – znak na produktach z drewna, oznacza niestosowanie gospodarki rabunkowej
Błękitny Anioł (Der Blaue Engel) – znak na niemieckich produktach ekologicznych
Łabędź (Svanen) – skandynawski znak produktów ekologicznych
Sokół (Falkon) – szwedzki znak dla produktów ekologicznych
Popularne posty