Czy płyty plexi są dobrym rozwiązaniem jako ścianki działowe?


W nowoczesnym budownictwie, według którego w naszym kraju coraz częściej powstają różnego rodzaju budynki, szczególne miejsce zajmuje szkło. Dzięki niezwykłej estetyce, jaką prezentuje, stało się ono bardzo modnym materiałem. Jednak nie we wszystkich budynkach czy mieszkaniach może się ono tak samo sprawdzić. Czasem zamiast szkła można wykorzystać na przykład płyty plexi.
Czym są płyty plexi?

Płyty plexi inaczej nazywane są płytami PMMA lub akrylowymi. Podstawowa postać tego tworzywa sztucznego to sztywny, poddający się obróbce termicznej materiał. Ponadto charakteryzuje się on bardzo dużą przezroczystością. Nie jest to jednak zwykły "plastik". Może on być zarówno przezroczysty, jak i mleczny czy jednostronnie mrożony, co nada całej płycie matową powierzchnię. Plexi można barwić na różnego rodzaju kolory. Na stronie internetowej sklep.akces-plexi.pl znajdują się zarówno płyty ekstrudowane, jak i wylewane. Różnią się one techniką, w jakiej zostały wykonane. Te pierwsze mają niższą temperaturę mięknięcia od tych drugich, co pozwala na większą fantazję przy formowaniu termicznym. Wylewane natomiast są bardziej odporne na niektóre chemikalia i mniej narażone na mikropęknięcia podczas ich obróbki mechanicznej. Koszty ich produkcji są jednak większe od płyt ekstrudowanych, a dodatkowo często mogą być użyte zamiennie.

Płyty akrylowe jako ścianki działowe

Obecnie tego rodzaju płyty bardzo często stosowane są jako alternatywa dla szkła lub innych materiałów. Dzięki temu, iż można je termoformować, znalazły one szerokie zastosowanie w architekturze. Wykonuje się z nich różnego rodzaju dekoracje, osłony, świetliki czy oprawy świetlne. Takie płyty z powodzeniem mogą zastąpić szkło również w drzwiach. Często stosuje się je także jako ścianki działowe. Nie są używane tylko w mieszkaniach, ale i w biurach czy budynkach firmowych. Ich estetyka może robić nawet lepsze wrażenie od zwykłego szkła. Dzieje się tak dlatego, że płyty plexi można poddawać wielu obróbkom, dzięki czemu zupełnie zmieniają swój kolor czy kształt. Są one tak chętnie stosowane również z uwagi na to, że tego rodzaju tworzywo jest o wiele bezpieczniejsze i lżejsze od szkła. W różnego rodzaju firmach można spotkać się z rozwiązaniami, kiedy to całe biura są odgrodzone właśnie tego typu płytami. Jest to dobry i praktyczny sposób, sprawdzający się tak efektywnie jak szkło. W razie jakiegoś wypadku plexi nie tłucze się, może jednak pęknąć. Szkody wyrządzone przez to tworzywo są jednak zminimalizowane i w niczym nie przypominają tych, które może wyrządzić potłuczone szkło.
Firma Akces poleca płyty plexi do wykorzystania szczególnie jako ścianki działowe. Są one lżejsze od szkła i doskonale nadają się w takich miejscach jak biura, w których znajduje się wiele stanowisk komputerowych. Płyty akrylowe będą też doskonałym wyjściem do zastosowania jako ściana w większym gabinecie. Z tego typu rozwiązania można skorzystać także we własnym domu.

Komentarze

Popularne posty