Elewacja zewnętrzna budynku - może zdobić a nawet zaciekawiać.

   Elewacja dla domu jest jak ubranie dla człowieka - upiększa i ukrywa to czego nie powinniśmy oglądać. Właściwie dobrana powinna wysmuklić bryłę, dodać jej lekkości  lub wręcz przeciwnie nadać wielkości i dostojności. Bardzo często  to własnie dzięki odpowiedniej elewacji budynek nabierze charakteru wiejskiego domku lub miejskiej rezydencji, a klasyczna bryła dzięki nowoczesnej szacie stanie się minimalistyczną willą.

Obecnie jest wiele sposobów na wykończenie domu z zewnątrz, tak
jak wiele jest rodzajów materiałów, które możemy zastosować. Aby się w tym nie pogubić dobrze jest przemyśleć po pierwsze w jakim stylu chcielibyśmy mieć dom, a po drugie jaki materiał podoba nam się na elewacjach. Najczęściej stosowanym materiałem są  oczywiście tynki, ale coraz większą popularnością cieszą się drewno i kamień.
Różnego rodzaju tynki nadadzą jednolitej struktury i koloru, ale nic
tak nie doda charakteru jak kamień elewacyjny. W sprzedaży dostępny jest w wielu rodzajach, kolorach i strukturach. Świetnie sprawdza się na zewnątrz, gdyż jest materiałem naturalnym odpornym na warunki atmosferyczne, a przy tym niepowtarzalnym, dzięki czemu możemy mieć elewację jedyną w swoim rodzaju. Jako materiał naturalny świetnie komponuje się drewnem, betonem i gładkim tynkiem.
Kamień elewacyjny możemy położyć w formie łupka, płytek lub mozaiki. Różnorodność jest tak ogromna, iż na elewacji możemy stworzyć co
tylko sobie wymarzymy. Kamień zazwyczaj stosujemy w połączeniu z tynkiem. Oczywiście jest to dobry sposób, by nasz dom wyglądał ładnie i nie zwyczajnie. Jednak z powodzeniem kamień możemy zastosować jako jedyną okładzinę. Zarówno w formie łupka jak i płyt doskonale zaprezentuje się na całej elewacji. Po zaimpregnowaniu będzie zdobił przez wiele lat. Jeżeli zdecydujemy, by kamień położyć tylko na części budynku, okładajmy całe elementy jak ściana, cokół, słup, czy kondygnacja. Taki element odetnie się wówczas od pozostałej elewacji i jednocześnie wyróżni się na jej tle. Obok struktury równie ważna jest kolorystyka. Jasne odcienie możemy zastosować w zasadzie w każdym stylu, natomiast kolory ciemne dobrze wyglądają na bryłach nowoczesnych. Dla wydobycia niepowtarzalnej struktury kamienia dobrze jest zastosować kontrasty miedzy kolorami poszczególnych okładzin.
Na elewacje najlepiej nadają się kamienie takie jak kwarcyt, trawertyn, gabon, wapień, piaskowiec, bazalt.
Kamień elewacyjny to idealne rozwiązanie w naszym zmiennym klimacie. W nawiązaniu do budynku możemy go zastosować również na ogrodzeniach i w architekturze ogrodowej. Szeroki wybór kamieni elewacyjnych znajdziecie na
www. marmurowe.pl .
Popularne posty