Projektant pomoże.

    Do czego komuś potrzebny projektant wnętrz? Przecież wszyscy wiedzą w jakich wnętrzach czują się dobrze, jakie kolory lubią i na jakiej kanapie chcą odpoczywać. Tak oczywiście, że każdy zna siebie i wie jak chce mieszkać, ale czy urządzanie własnego domu jest takie proste?
  Otóż tak - dopóki się za to nie zabierzemy, a wówczas pojawia się problem pomysłu, poczucie zagubienia, chaosu i natłoku spraw do ogarnięcia. Właśnie dlatego potrzebny jest ktoś taki jak projektant wnętrz, który ogarnie wszystkie problemy remontowo-budowlane, nie straszni mu będą fachowcy i tysiące wzorów tapet. Projektant to osoba, która  ma zadanie przeprowadzić was przez budowę czy remont w możliwie najprostszy sposób. Korzystamy z usług elektryka, hydraulika lub parkieciarza, ponieważ nie potrafimy zrobić wszystkiego sami, a jeżeli nawet to nie zrobimy tego równie dobrze jak osoba zajmująca się tym zawodowo. Tak jest też z projektantem wnętrz - jest fachowcem w swoim zawodzie, a oprócz tego jest też artystą, dzięki czemu może tworzyć wnętrza niepowtarzalne i jedyne tylko dla was, ale zgodne z waszymi potrzebami i upodobaniami. Projektant szczegółowo zaplanuje wszystkie elementy w waszym domu, począwszy od instalacji po przez dobór materiałów wykończeniowych aż po detale. Projektant wszystko planuje i zawiera w projekcie, dzięki czemu unika się wielu niepotrzebnych błędów.
Jeżeli już podejmiecie decyzję, że potrzebujecie pomocy w kreowaniu własnej przestrzeni warto dowiedzieć się jak wygląda współpraca z projektantem, jak wybrać projektanta i kiedy rozpocząć współpracę.

Jak wybrać projektanta:
1. Przeglądaj port folio pod katem waszego ulubionego stylu we wnętrzach. Ponieważ są projektanci, którzy pracują tylko w obrębie wybranego stylu, a wówczas dany projektant może nie sprostać waszym wymaganiom (np. podobają się wam wnętrza w stylu vintage, a dany projektant projektuje tylko wnętrza nowoczesne). Dobry i doświadczony projektant jest w stanie zaprojektować wnętrza w każdym stylu.
2. Zwróć uwagę jaki staż  w wykonywaniu zawodu ma projektant - doświadczenie ma tu ogromne znaczenie. Nie mam nic przeciwko świeżo upieczonym projektantom (oni taż gdzieś musza zdobyć doświadczenie), ale ucząc się popełnia się błędy, nawet przy wrodzonym talencie.
3. Wybranego projektanta lub projektantów należy poprosić o wycenę usług z uwzględnieniem, co zawiera wycena i co składa się na usługę. Nie kieruj się jedynie ceną - najtańszy nie zawsze oznacza tani, a najdroższy nie zawsze jest najlepszy. (do wyceny przygotuj rzuty wnętrz lub metraż)
4. Zwróć uwagę na zakres wykonywanych prac przez danego projektanta. Dobry projektant wykonuje po za wizualizacjami także rysunki techniczne: punkty elektryczne, hydrauliczne, przekroje, rysunki podłóg i sufitów podwieszanych, dokumentację dla wykonawców. Po za sporządzeniem projektu projektant powinien wykonywać usługę nadzoru autorskiego, która polega właśnie na nadzorowaniu wszystkich ekip pracujących przy realizacji projektu, a także pomoc przy wyborze elementów wykończeniowych i wyposażenia.
5. Można umówić się z projektantem na spotkanie w celu poznania go osobiście i jego pracy. Za takie spotkanie fachowy projektant nigdy nie pobiera opłat nawet jeżeli nie dojdzie do dalszej współpracy.
6. Proszę się nie dziwić, że wielu projektantów nie ma biura czy pracowni, po prostu pracujemy w domu. Ze względu na to, iż często całe dnie spędzamy na bieganiu między budowami i klientami nie mamy czasu, by siedzieć w biurze.

Jak wygląda współpraca z projektantem:
1. W czasie pierwszego kontaktu projektant poprosi was o rzuty remontowanego mieszkania lub projekt architektoniczny w celu wykonania wyceny usług.
2. Na pierwszym lub drugim spotkaniu należy dokładnie omówić warunki współpracy, terminy, płatności i zakres (zazwyczaj określa się to w szczegółowej umowie).
3. Jeżeli nie posiadasz rzutów architektonicznych projektant poprosi o wykonanie inwentaryzacji lub wykona ją sam.
4. Jeśli to możliwe zaproście projektanta do domu, pozwoli to poznać przez projektanta wasze upodobania  i zwyczaje, co później pomorze mu dopasować indywidualnie wnętrze do was.
5. Projektant zadaje dużo pytań dotyczących waszych upodobań, zwyczajów i planów. Im lepiej poznamy klienta tym lepiej trafimy w jego gusta.
6. Podczas pracy nad projektem konieczne jest kilka spotkań w celu bieżących korekt.
7. Projektant nigdy nie narzuca klientowi własnej wizji danego wnętrza. Powinien zawsze dostosować się do potrzeb klienta, nawet jeśli nie zawsze jest to zgodne z jego poglądami. To wy będzie mieszkać w tych wnętrzach a nie projektant.
8. Zbierajcie zdjęcia, wycinki z gazet, linki do stron wszystkiego co się wam podoba . Na pewno pomorze to w stworzeniu idealnego dla was wnętrza, a nam projektantom ułatwi pracę.
9. Starajmy się stworzyć miłą atmosferę wzajemnych kontaktów - z pewnością ułatwi to współpracę z obu stron.

WAŻNE: Współpracę z projektantem rozpocznijcie jak najwcześniej, najlepiej jeszcze w fazie projektu architektonicznego lub przed rozpoczęciem remontu. Pozwoli to na zaplanowanie wszystkiego przed rozpoczęciem prac, uniknięcia zbędnych przeróbek. Ponadto Projektant nie zawsze będzie mógł wykonać zamówiony projekt od ręki, ze względu na umówione już wcześniej terminy z innymi klientami. Czasem czas oczekiwania na projekt wynosi kilka miesięcy!!!

Jak widzicie zdecydowanie się na pomoc projektanta może rozwiązać wiele problemów przy remoncie lub budowie, a współpraca nie jest trudna. Jeśli, czujesz się zagubiony w kwestii remontu lub po prostu nie masz pomysłu na wnętrze to z pewnością projektant pomoże.
Więc zapraszam do współpracy.

Komentarze

Popularne posty