Drewno na ścianie.

     Podobnie jak cegła drewno na ścianie także ociepla wnętrze, nadaje miły przytulny klimat.
Możemy nim okładać ściany niemalże w każdym stylu. drewno jest elementem naturalnym , więc świetnie będzie się prezentowało w minimalizmie, ale również we wnętrzu angielskim czy vintage. Najmniej efektownie będzie wyglądało na ścianie stylu francuskiego, a także tego typu wykończeń ściennych należy unikać we wnętrzach glamour.

Są różne sposoby ozdabiania ścian
Jednym ze sposobów jest układanie różnej długości desek. Pięknie wyglądają stare deski z odzysku lub nowe celowo postarzane.Układamy je poziomo łącząc różne długości. Taki sposób najlepiej pasuje do wnętrz industrialnych, vintage lub skandynawskich. Deski powinny mieć naturalne wybarwienie w różnych odcieniach lub z różnych gatunków drzew. Dodatkowy efekt ścianie nadadzą dziurki po kornikach , gwoździe, ćwieki, lub niewielkie ubytki. Pamiętajmy jednak , by gwoździe, ćwieki lub metalowe okucia nie były nabite zbyt gęsto, mają stanowić jedynie dodatek do drewnianej ściany.
Gotową ścianę należy zaimpregnować , najlepiej olejem , który ładnie wyciągnie słoje i jednocześnie zabezpieczy przed wilgocią. Unikajmy pokrywania ściany lakierem , a już na pewno nie z połyskiem. Deski powinny wyglądać jak najbardziej naturalnie i surowo, pozwólmy, aby drewniana ściana rozsychała się w dowolny sposób a zyska tylko na swojej urodzie.

 Innym sposobem jest układanie desek o takiej samej szerokości i długości. nowe, wyszlifowane i idealnie docięte układa się poziomo lub pionowo z fugą lub bezpośrednio na deskach wycina się frez, który tworzy fugę na łączeniach. Powstaje dekoracyjna ściana, którą maluje się na jednolity kolor zazwyczaj na biało lub niebiesko. takie dekoracje ścienne stosuje się we wnętrzach angielskich lub klasycznych. Można tak wykończyć całe wnętrze, będzie ciepłe, jasne, a zarazem czyste i uporządkowane.
inaczej wygląda drewno na ścianie w pomieszczeniach minimalistycznych. Z drewnianych paneli lub klepek tworzy się jednolitą i zwartą bryłę.
Okłada się zazwyczaj tylko pojedyncze elementy lub ściany.  Wybarwione na zdecydowany kolor pokrywa się lakierem matowym lub z połyskiem.


We wnętrzach modernistycznych drewno ma wyraźny rysunek słoi i układane jet w postać paneli okrywających pojedyncze ściany. Przeważnie nie wybarwia się go na kolor , a jedynie impregnuje olejem lub lakierem . W tym stylu chodzi o pozostawienie jak najbardziej naturalnej formy drewna w nowoczesnej odsłonie. Im bardziej wyraźny rysunek drewna tym lepiej.

Drewno na ścianę jest nie docenionym materiałem w łazience. Kojarzymy je z małą odpornością na wilgoć i dlatego raczej rzadko stosujemy je zamiast płytek ceramicznych. A tymczasem deski w łazience stworzą ciepły klimat domowego spa. Oczywiście należy je odpowiednio zabezpieczyć, by służyły i wyglądały pięknie przez długie lata.
Decydując  się na deski we wnętrzu musimy dobrać odpowiedni gatunek drewna . Do pomieszczeń wilgotnych takich jak właśnie łazienki czy kuchnie właściwe będą gatunki  
drzew egzotycznych np; teak lub merbau, iroko, cedr, mahoń, sapela. Te gatunki drewna świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach o dużej wilgotności i wahaniach temperatury , ponieważ mają niski współczynnik skurczu i dużą twardość. Do pomieszczeń w których nie ma tak dużej wilgoci i wahań temperatur jak np w toaletach możemy zastosować jatobę lub doussie. Raczej należy unikać gatunków rodzimych , bo mimo, iż na ścianie woda nie zalega tak długo jak może się to dziać w przypadku podłogi, jednak  gorąca para i różnica temperatur może być zgubne dla drewnianej ściany. odkształcenia lub puchnięcie desek odbierze ładny wygląd naszej łazience. Oczywiście jeżeli komuś nie przeszkadzają pęknięcia, skręcenia i zmiana koloru może położyć każdy rodzaj drewna.
Nasze rodzime gatunki drzew takie  jak dąb, sosna, modrzew, buk, klon czy orzech możemy śmiało stosować we wszystkich pokojach . Oczywiście nawet w suchych pomieszczeniach drewno na ścianie będzie się zmieniało, chociażby wraz ze zmianą pór roku. W zimie z powodu ogrzewania i suchego powietrza w domu deski będą się rozsychały i pokarzą się wówczas szczeliny na łączeniach,
a latem gdy przestajemy grzać, drewno pęcznieje , a ściana staje się bardziej zwarta. Pracujące na ścianie deski zmieniając się dodają uroku wnętrzu. Najbardziej wrażliwym gatunkiem na zmiany atmosferyczne i jednocześnie najbardziej miękkim drewnem jest buk, który bardzo chłonie wilgoć z powietrza.
Jeżeli zależy nam na pokazaniu usłojenia najlepiej zastosować dąb, modrzew lub orzech, a do stylu wiejskiej chaty świetnie będzie pasowała naturalnie jasna sosna. klon, lub bielony dąb doskonale wyglądają we wnętrzach angielskich i skandynawskich.
drewno świetnie sprawdza się nie tylko w postaci mebli, czy na podłodze- może być również piękną ozdobą ściany każdego wnętrza. Stosując naturalne elementy wykończenia wnętrz takie jak drewno stawiamy na ekologię- dbamy o środowisko naturalne stosując odnawialne i w pełni degradowalne materiały. Nic nie zastąpi naturalnego, pięknego i tak plastycznego materiału jakim jest drewno.


Komentarze

Popularne posty