Blat kuchenny granitowy.

      Kuchnia obok łazienki to najtrudniejsze wnętrza do urządzenia. Wymaga dokładnego przemyślenia zwłaszcza w kwestii ergonomii i materiałów. Funkcjonalność w kuchni to nie tylko odpowiednie umiejscowienie poszczególnych sprzętów, ale także dobór materiałów wykończeniowych.
  W tym artykule skupię się na szczególnie ważnym elemencie wyposażenia kuchni jakim jest blat kuchenny.

Blat w kuchni spełnia funkcję przede wszystkim roboczą . Miejsce do przygotowywania posiłków powinno spełniać dwa warunki :
1. Duża powierzchnia - ciągi szafek należny tak rozplanować, by blat powstały na nich tworzył możliwie największą powierzchnię do pracy (bardzo pomocna może tu być wyspa kuchenna).
2. Blat należy wykonać z materiałów łatwo zmywalnych, odpornych na wodę i uszkodzenia.
Każdego dnia blaty narażone są na działanie tłuszczu, wody, uszkodzenia mechaniczne, zarysowania, i wysoką temperaturę rozgrzanych naczyń. W związku z tym bardzo ważne jest dobranie trwałego materiału. Na rynku dostępne jest kilka rodzajów blatów różniących się nie tylko wyglądem i ceną ale przede wszystkim trwałością. Drewno, stal, laminat, szkło, kompozyt lub kamień to materiały stosowane powszechnie w kuchni. Spośród nich najbardziej praktyczny jest kamień, a dokładniej mówiąc granit.
   Blat kuchenny granitowy charakteryzuje się dużą odpornością na uszkodzenia i zarysowania. Bez obawy można na nim kroić i rozbijać mięso. Soki czy wino nie pozostawią na nim przebarwień, a gorący garnek nie odciśnie śladu. Granit dzięki swojej małej porowatości nie wymaga impregnacji. W kuchni możemy zastosować również inne kamienie jak marmury, trawertyny, onyksy jednak najbardziej sprawdzi się właśnie granit.
Dużym atutem  blatu kuchennego granitowego jest oczywiście walor estetyczny. Granit występuje w wielu kolorach i niepowtarzalnych wzorach, a użyłkowanie dodaje mu charakteru. Granitowy blat nada kuchni elegancji i klasy. Komponując szafki z blatem  pamiętajmy, aby wydobyć walory blatu kamiennego należy kontrastować kolory szafek z kolorem blatu. Naturalny kamień jest materiałem ponadczasowym i pasuje do każdego stylu wnętrza. Świetnie prezentuje się zarówno w kuchni minimalistycznej jak i klasycznej.
 Kolejną zaletą jest możliwość obróbki krawędzi i płaszczyzny blatu. Możemy uzyskać najróżniejsze kształty krawędzi i wykonać ociekacz przy zlewozmywaku.
Granit doskonale sprawdzi się również w łazience i na podłogach w innych pomieszczeniach.
Mimo, iż nie jest najtańszy, jednak warto zainwestować w trały materiał, który posłuży nam przez wiele lat.


Popularne posty