Na którą stronę powinny otwierać się drzwi?

    Dzisiaj o temacie dosyć zwyczajnym , ale jak się okazuje bardzo kłopotliwym, czyli na którą stronę powinny się otwierać drzwi.

Ostatnio zauważyłam prawdziwą plagę - drzwi otwierane w złym kierunku (patrz zdjęcie), szczególnie takie błędy widać w budynkach użyteczności publicznej, takich jak centra handlowe, biura, a nawet klatki schodowe w blokach. Skrzydło drzwi zamiast otwierać się na ścianę , otwiera się na ciągi komunikacyjne, przez co musimy obchodzić drzwi podczas wychodzenia z pomieszczenia. Zastawiałam się kto jest odpowiedzialny za taki stan rzeczy. Architekci w projektach zaznaczają kierunki otwierania i raczej nie popełniają tu błędów, potem wykonawcy zamawiają i montują drzwi zgodnie z projektem , więc dlaczego użytkownicy muszą borykać się z nieprawidłowo otwieranymi drzwiami.
Podejrzewam , iż problem tkwi właśnie na etapie wykonawstwa. Wykonawcy bezmyślnie montują drzwi , a wystarczyłoby chwilę się zastanowić na którą stronę powinno otwierać się skrzydło , aby służyło a nie utrudniało życie  użytkownikom.

Jeżeli jesteście w trakcie budowy domu lub wykańczania mieszkania zanim zamówicie drzwi warto przeanalizować rzuty i zwrócić uwagę czy wszystkie zaznaczone drzwi otwierają się prawidłowo.
Przede wszystkim należy określić kierunek poruszania się w pomieszczeniu do którego otwierają się drzwi . Po otwarciu powinny jak najbardziej udostępniać przestrzeń , a nie ją ograniczać lub stanowić przeszkodę w komunikacji. Jeżeli kierunek poruszania się w pomieszczeniu jest w stronę prawą wówczas drzwi powinny otwierać się na lewo. Jeżeli zaś drzwi znajdują się na środku pokoju , należy wtedy określić którędy przebiega komunikacja najczęściej uczęszczana i skrzydło skierować w przeciwną stronę.

Następnym ważną kwestią jest sprawdzenie czy otwierane drzwi w określonym kierunku nie będą kolidowały z drzwiami obok.
Aby uniknąć blokady jednych drzwi drugimi podczas otwierania czasem należy zmienić stronę otwierania, czyli np drzwi otwierane na zewnątrz zastąpić otwieranymi do wewnątrz. W pokojach skrzydła drzwi mogą otwierać się zarówno do wewnątrz jak i na zewnątrz. Natomiast ze względów bezpieczeństwa drzwi do łazienki, toalety i kotłowni bezwzględnie muszą otwierać się na zewnątrz.

Przed zamówieniem drzwi dobrze jest nauczyć się rozpoznawania drzwi lewych i prawych. Rysunek poniżej dokładnie określa jak rozróżnić oba rodzaje drzwi.
A jeżeli mamy wątpliwości jakie drzwi zamówić najlepiej udać się do sprzedawcy z rzutem mieszkania na którym zaznaczone są drzwi i kierunek ich otwierania. Osoba sporządzająca zamówienie na pewno pomoże.

Popularne posty