Urządzamy pokój nastolatka.


   Po tym jak urządzaliśmy pokój dla naszego malucha nadszedł czas na pokój nastolatka - dzieci bardzo szybko rosną i nim się spostrzeżemy okazuje się, że nasz brzdąc już nie lubi klocków lego, a do lalek barbie lepiej się nie przyznawać. To oznacza tylko jedno - remont w pokoju naszego dziecka.

Sama jestem matką dwóch nastolatek i wiem, że czasem trudno się z nimi dogadać, za to doskonale wiedzą, jak powinien wyglądać ich pokój. Dlatego  właśnie od szczerej rozmowy należy zacząć urządzanie pokoju dla nastolatka. Taka rozmowa może doskonale uświadomić nam czego potrzebuje nasze dziecko, które chce już być trochę dorosłe, a przy okazji my możemy uświadomić jemu parę istotnych kwestii związanych z remontem np. to, iż nie wszystko w jego nowym pokoju musi być nowe - można na przykład niektóre meble przemalować lub kupić używane. Zaproponujmy dziecku czynny udział w remoncie. Będzie ono o wiele bardziej zadowolone z efektu końcowego, jeżeli wykona coś samodzielnie np. pomaluje ścianę lub meble. Urządzając to pomieszczenie musicie schować do szafy własne upodobania, pokój waszego dziecka to przede wszystkim jego prywatna przestrzeń, dlatego należy uszanować pomysły i upodobania nastolatka.

 Tematem przewodnim w urządzaniu powinny być zainteresowania dziecka.
Owszem mogą one się zmieniać i  to nie znaczy, że co chwilę będziecie remontować od nowa. Ale jeżeli na przykład początkującej malarce urządzicie pokój na wzór pracowni malarskiej, wówczas  będzie to dla niej jeszcze większą motywacją do rozwijania własnych zainteresowań.
Pokój muzyczny dla młodego muzyka może być  większym obciążeniem finansowym, ale nie od razu trzeba wstawiać instrumenty, na początek wystarczą gadżety i elementy zwiaząne z branżą muzyczną.
  Dużym problemem w tym temacie może być urządzenie wspólnego pokoju dla dwójki nastolatków.
Najważniejszą kwestią jest stworzenie dwóch odrębnych przestrzeni. Każde dziecko powinno mieć własną część podłogi, w której zmieści swój prywatny świat. Oczywiście pokój dwóch dziewczynek , czy dwóch chłopców wydaje się łatwiejszy do urządzenia, niż pokój dla rodzeństwa różnych płci, a już sprawą najtrudniejszą będzie pogodzenie dwojga dzieci różnej płci i dużej różnicy wieku.

Dlatego bez względu na płeć czy wiek, a ze względu na komfort naszych dzieci należy stworzyć każdemu z nich osobną strefę wyraźnie należącą tylko do niego. Aby nie ograniczać przestrzeni nie stawiajcie ścianek, granicą takiej strefy może być ażurowy regał na książki, parawan lub kotara, którą zasłaniając dziecko oddzieli się od przestrzeni rodzeństwa. Wyznacznikiem własnej przestrzeni zawsze jest własne łóżko i biurko, a elementami wspólnymi mogą być regały na książki czy półki i pojemniki na drobiazgi. Tworząc dwie oddzielne przestrzenie nie będziemy mięli problemu z dbaniem o porządek, bo każdy wie o co musi dbać (co jest wspólne to niczyje).
Kolejnym problemem pokoju nastolatka jest zbyt mała powierzchnia. Biurko, łóżko, szafa, jakieś siedzisko to wszystko na 10 m2 jest problemem. My dorośli wszystko to mamy porozstawiane w kilku pokojach, a tu biuro, sypialnię, garderobę i pokój gościnny musimy skupić na bardzo ograniczonej powierzchni - i w dodatku dwoje dzieci. Pomocne wówczas będą systemy meblowe, które są budowlami łączącymi wszystkie potrzebne elementy wyposażenia w jedną całość. Na jednaj powierzchni podłogi zmieścimy łóżko i biurko, a pod spodem szafę lub schowki  i do tego nie potrzebujemy bardzo wysokich pomieszczeń.


Pamiętajcie także o paru usprawnieniach technicznych np.:
- Jeżeli nasze dzieci lubią plakaty lub zdjęcia czy rysunki, które co chwilę wymieniają na nowe, możecie jedną ścianę pomalować farbą magnetyczną lub wyłożyć korkiem dzięki temu ściany nie będą podziurawione pineskami. Innym sposobem jest rozciągnięcie pod sufitem kilku linek lub sznurków na których dzieci będą mogły rozwieszać ulubione plakaty.
-Tak jak i w pokoju malucha także i u nastolatka dobrze jest zainwestować w pojemniki i schowki - łatwiej będzie nastolatkowi zapanować nad chaosem, który nie raz ogarnie jego pokój.
- W pokoju nastolatka na pewno przyda się większa ilość gniazdek elektrycznych niż w dotychczasowym pokoju małego dziecka. Ilość sprzętów potrzebujących zasilania znacznie wzrasta. Zlokalizujcie je głównie w obrębie biurka.
WAŻNE:
Zanim rozpoczniecie  urządzanie pozwólcie swojemu nastolatkowi być projektantem własnej przestrzeni, wy powinniście określić budżet i stworzyć z dzieckiem zgraną ekipę remontową.
Życie nastolatka nie jest łatwe, niech więc w swoim pokoju czuje się wyjątkowo dobrze, bo to jego własny azyl.

I jeszcze kilka inspiracji:

Popularne posty