Jak urządzić łazienkę?

     Dziś o łazience, ale nie będę się rozwodzić na temat jakiej firmy płytki, czy bidet, bo na takie szczegółowe omówienie konkretnego materiału przyjdzie pora za czas jakiś. W dzisiejszym artykule podam wam kilka prostych zasad dotyczących pomieszczeń zwanych łazienkami.
Celowo użyłam tu stwierdzenia "pomieszczeń zwanych", ponieważ od jakiegoś czasu obserwuję iż Łazienki stają się pokojami przy okazji służącymi do codziennej toalety.
 Projektanci skłaniają się w kierunku wkładania armatury  do salonów. Obok stojących lamp, komód i foteli pojawiają się również miękkie, puchate tkaniny. Ze ścian i podłóg znikają już wszech obecne płytki (a to i dobrze), a pojawiają się tapety, struktury i dywany, jeszcze tylko wstawić telewizor i możemy w takiej  łazience spędzać całe wieczory. Oczywiście o praktyczności takich rozwiązań można by długo debatować .
 Dziś skupmy się na samej funkcjonalności . Łazienka przede wszystkim ma nam służyć do dbania o higienę i nie ważne co do niej wstawimy nie możemy rezygnować z funkcjonalności na rzecz wyglądu.
Oczywiście każdy chciałby mieć domowe spa i zmieścić tam wszystko, ale niestety rzeczywistość jest inna. W mieszkaniach mamy zazwyczaj małe łazienki  i problem jak włożyć do niej wszystko czego potrzebujemy. Architekci projektując domy czy mieszkania na łazienki przeznaczają zazwyczaj niewielką przestrzeń wychodząc z

założenia, iż spędza się tam stosunkowo niedużo czasu. I oczywiście jest to prawda, ale w polskich warunkach mała łazienka może być dużym problemem. W przeciwieństwie do mieszkańców innych krajów nie budujemy łazienek przy każdej sypialni. Jedna łazienka na pięcioosobową rodzinę to ciągła kolejka , w dodatku jest ona również toaleta i pralnią. Jakie rozwiązania zastosować, by rozsądnie połączyć łazienkę, toaletę i pralnię w jednym pomieszczeniu?
1. Korek pod łazienką skutecznie rozładują dwie umywalki.
2. Dokładnie przemyślcie kwestię wanny- jeżeli korzystasz z niej dwa razy do roku - zrezygnuj z niej, szkoda cennego miejsca, lepiej wstawić większą kabinę prysznicową.
3. Aby nie psuć efektu wizualnego pokoju kąpielowego pralkę warto zamknąć w szafce.
4. Okolice luster należy dobrze doświetlić. Oświetlenie całej łazienki światłem białym zimnym sprawi wrażenie czystości i świeżości .
5. W małych łazienkach inwestuj w lustra - świetnie powiększą optycznie małą przestrzeń.
6. Zamiast płytek na podłodze można położyć żywicę, w równym stopniu co płytki odporna jest na wodę , zabrudzenia i uszkodzenia, a ma jedną wielką przewagę nad płytkami - nie ma fug i problemów z nimi związanymi. Ściany natomiast można obłożyć szkłem także bez fug.
7. Jeżeli masz taką możliwość zamiast zwykłego grzejnika na ścianie rozprowadź ogrzewanie podłogowe i do tego wystarczy grzejnik drabinka - w pomieszczeniu będzie ciepło, a szczególnie w bose stopy po kąpieli.
8. Pamiętajcie o wystarczająco mocnej wentylacji.
9. I oczywiście kilka gniazd elektrycznych - zabezpieczonych przed wodą.
10. W łazience, w której stoi pralka warto w podłodze w miejscu gdzie ona stoi zamontować odpływ kanalizacyjny - bardzo przydatne w przypadku awarii pralki czy prysznica , jednocześnie nie widoczne.
11. Nie ma nic gorszego niż kolorowa armatura - zacieki z wody czy mydła są dużo bardziej widoczne na niebieskiej umywalce niż na białej. Taki sam problem jest z ciemnymi lub błyszczącymi płytkami. Więc jeśli nie jesteś maniakiem sprzątania wybierz białą armaturę i jasne, matowe płytki.
12. Nie należy bać się drewna w łazience - zaimpregnowane np. olejem będzie służyło równie długo jak płytki, a przy tym jest dużo cieplejsze niż płytka.
13. Jeżeli chcesz w łazience umieścić tkaniny w postaci np. zasłon w oknie, czy dywaników na podłodze pierz je często, ponieważ z powodu podwyższonej wilgotności powietrza mogą rozwijać się w nich grzyby, które pylą i powodują brzydki zapach w łazience. Proponuję jednak rezygnować z dużej ilości tkanin, a już na pewno nie kładź pod miską ustępową dywaników- zbierają się w nich najgorsze bakterie,  w których później żyją i się rozmnażają .

A oto kilka nowości do łazienki - baaaardzo oryginalnych i ciekawych:

 

 
 


 
To coś dla osób mających problem ze zbyt dużym zużyciem wody. By rybka żyła musisz nauczyć się oszczędzać wodę.

Na koniec kilka inspiracjiPopularne posty