Urządzamy domowe biuro.

   W dzisiejszych czasach coraz częściej pracujemy w domu, zazwyczaj przy komputerze lub wykonując różnego typu prace biurowe. Jeżeli każdego dnia mamy do wykonania kilku godzinną pracę potrzebujemy stałego miejsca, w którym będziemy mogli skupić się tylko na zadaniu.
Jak stworzyć dobrze funkcjonujące miejsce do pracy?

Otóż trzeba zastosować kilka prostych zasad:
1.Odpowiednia ilość rzeczy - przede wszystkim nie zagracać. Wstaw
 tylko rzeczy potrzebne do pracy. Nie zagracaj przestrzeni, ponieważ będą tylko przeszkadzały i rozpraszały. Zastanów się czego używasz najczęściej i to wszystko skup maksymalnie przy sobie, czyli na biurku.
2. Podstawa to biurko , musi być dopasowane do Ciebie i twojego trybu pracy. Wielkość biura zależy od tego jak dużo rzeczy używasz na raz w czasie pracy.
3. Krzesło jest równie ważne - tu nie patrz na design, ale na wygodę, bo nic tak nie zniszczy twojego kręgosłupa jak nieprawidłowa postawa podczas pracy. Dlatego wybierając krzesło zwróć uwagę na wyprofilowanie oparcia, możliwości regulacji wysokości i twardość siedziska.  Krzesło ustawione jest na prawidłowej wysokości wówczas,
gdy twoje stopy w pełni opierają się o podłogę, a oparcie krzesła wyprofilowane jest w łagodną falę.
4.  Dobre oświetlenie miejsca pracy gwarantuje mniejsze zmęczenie. Staraj się pracować jak najdłużej w oświetleniu naturalnym dziennym, dzięki temu twoje oczy pracują prawidłowo a ty nie odczuwasz zmęczenia, nawet po kilku godzinach. Biurko ustaw tak, aby siedzieć twarzą do okna, lub bokiem. Nidy nie siedź tyłem do naturalnego źródła światła, ponieważ będziesz zacieniać wszystko co masz przed sobą i w ekranie komputera odbije się całe
okno. Miejsce pracy oświetl światłem białym neutralnym o temperaturze od 3300 do 5300. Światło to ma właściwości pobudzające i wydłuża okres aktywności mózgu.
5. Prawidłowa temperatura w pomieszczeniu zagwarantuje ci mniejsze uczucie zmęczenia i większą chęć do pracy. Optymalna temperatura  to 21-23st. C. Zbyt niska temperatura poniżej 20 st. powoduje uczucie marznięcia i zmniejsza aktywność mózgu, natomiast zbyt
wysoka temperatura powyżej 24 st. daje uczucie senności i braku koncentracji.
6. Kolory w biurze maja duży wpływ na wydajność naszej pracy.
Najlepiej na naszą  zdolność do pracy wpływają kolory neutralne- biele, szarości i beże. Jeżeli masz pracę stresującą lub wymagającą ciągłej koncentracji wprowadź do części pomieszczenia odcienie zieleni lub błękitu. Będą one delikatnie pobudzały, a jednocześnie dodawały świeżości w myśleniu.
Unikaj kolorów o intensywnym natężeniu , ponieważ dekoncentrują
bardzo pobudzają co może
przy dłuższym czasie pracy powodować szybsze zmęczenie. Złym kolorem będzie także żółty, gdyż daje uczucie duszności i senności. Dobrym sposobem na zastosowanie kolorów w biurze jest - kolory łagodne (biały, szary) na ściany, a bardziej intensywne na meble i dodatki.
7. Oczywiście w biurze nie musi być nudno i ponuro. Spersonalizuj to miejsce, niech będzie ono tylko twoim światem , w którym przebywasz nie tylko kiedy musisz. Wprowadź elementy, drobiazgi, które lubisz. Zdjęcia, czy pamiątki z wakacji pozwalają się odprężyć, a wypisane plany i cele w postaci plakatu lub obrazu wywieszone na ścianie dodają motywacji do codziennej pracy.
8. Jeżeli nie masz możliwości przeznaczenia całego pokoju na biuro wydziel go z pomieszczenia, w którym nie koncentruje się życie wszystkich domowników jak w salonie, gdzie gra telewizor i głośno bawią się dzieci. Lepszym miejscem niż salon, będzie sypialnia, w której bardziej można oderwać się od życia rodzinnego i skupić na pracy.
Jeżeli nie masz możliwości i pozostaje tylko salon spróbuj wydzielić biuro stawiając np. niższa ściankę lub
regał na dokumenty.

Najczęściej popełniane błędy przy urządzaniu domowego biura:
1. Złe usytuowanie biurka- tyłem do źródła światła dziennego.
2. Zbyt intensywne kolory
3. Zbyt duża ilość kolorów- w biurze zastosuj jedynie dwie barwy.
4. Nieprawidłowe oświetlenie stanowiska pracy

Ważne:
Podczas wieczornej pracy przy komputerze zawsze włączaj
oświetlenie na biurku i w suficie. Praca przy świecącym monitorze w ciemnym pokoju powoduje zmęczenie oczu i psuje wzroku. Duży kontrast między jasno świecącym monitorem a ciemnym otoczeniem pobudza mózg, jednocześnie powodując rozkojarzenie i potęgując zmęczenie.
 Muszę jeszcze dodać kilka słów o trendach co do mebli biurowych. Coraz częściej projektanci odchodzą od sztandarowej bryły biurka. Można już znaleźć meble o bardzo oryginalnych kształtach a jednocześnie bardzo funkcjonalne, mające większe możliwości przechowywania i składania.

 

Swoje zainteresowania możesz wyrazić w swoim biurku.
Idealne połączenie -pracujesz i dbasz o linię.
Masz bardzo małe mieszkanie - biuro i sypialnia w jednym.

Popularne posty