Jak powiększyć małą przestrzeń?


 Od jakiegoś czasu dostaję zapytania jak powiększyć optycznie małą przestrzeń mieszkania, dlatego w dzisiejszym poście podpowiem jakie zastosować rozwiązania, aby pomieszczenia wydały się większe.
Istnieje kilka trików w tym temacie:1. Rzeczą podstawową jest oczywiście nie zagracać - nie można przeładować przestrzeni zbyt dużą ilością mebli i dodatków.

2. Im więcej widzisz podłogi tym wnętrze wydaje się większe- zamiast stawiać meble na podłodze powieś je na ścianie np. szafkę pod tv, lub komodę ( jeżeli wnętrze jest w stylu nowoczesnym). Jeżeli urządzasz pokój w innym stylu wybierz meble na cienkich nóżkach, aby wydawały się jak najlżejsze.

3. Unikaj mebli z ciemnego drewna , ciężkich komód, kredensów, bibliotek. Jeżeli potrzebujesz regału na książki wstaw regał ażurowy lub zawieś półki na ścianie.

 4. Najlepszymi materiałami będą szkło, plastik, metal. Są transparentne lub jak w przypadku metalu odbijają światło. Nie przytłaczają wnętrza, ponieważ sprawiają wrażenie lekkich.

5. Na podłodze zastosuj materiały z połyskiem, unikaj natomiast dywanów i wykładzin z długim włosiem, które pochłaniają światło zmniejszając pokój.

7. Ściany także powinny mieć połysk , unikaj dużych wzorów.

Świetne na ściany są tapety przestrzenne, które dodają ścianie efektu 3d .

8. Zwieś dużo luster, szczególnie w wąskich przejściach- poszerzą i dodadzą przestrzeni. Ciekawy efekt daje umieszczenie dwóch luster na przeciw siebie.

9. W oknach tylko lekkie zwiewne i transparentne tkaniny, najlepiej firany bez zasłon lub tylko jasne rolety w szybach.

10. Dużo punktów świetlnych. Kilka mniejszych lampek zamiast jednej dużej lampy doda wnętrzu metrów.
Uwaga na lampy zwisające, ponieważ obniżają pomieszczenie.

11. Kolorystyka jak najbardziej jasna , zdecydowane barwy tylko jako dodatek.

12. Mało bibelotów . Im mniej rzeczy na wierzchu tym lepiej dla przestrzeni.

I to już wszystkie sposoby na powiększenie wnętrz. Jeżeli zastosujecie je wszystkie mieszkanie na pewno zyska na metrażu.W małych mieszkaniach istnieje pewnego rodzaju konflikt pomiędzy przestrzenią a przytulnym klimatem. Aby stworzyć ciepły klimat trzeba zastosować zasady, które są przeciwieństwem tego co optycznie powiększa wnętrze. W następnym poście podpowiem jak ocieplić klimat wnętrza i jak połączyć to z jednoczesnym powiększeniem.

Popularne posty