Odkurzacz wodny – kiedy warto zdecydować się na zakup?


Wybór odpowiedniego odkurzacza może być problemem. W sklepach czekają setki różnorodnych modeli, a każdy producent chwali się tym, że jego sprzęt jest najlepszy. Jeżeli zastanawiasz się nad kupnem odkurzacza, do wyboru masz zasadniczo dwie propozycje – to odkurzacze workowe i bez workowe, w tym modele wodne. To właśnie one wzbudzają coraz większe zainteresowanie, ponieważ wyposażone są w zaawansowany system filtracyjny bazujący na wodzie. Kiedy warto zdecydować się na taki model?

Jak działają odkurzacze wodne?
Odkurzacz wodny jest specjalnym typem odkurzacza, w którym zastosowano pojemnik na wodę – to w nim osadzają się wszelkiego rodzaju zabrudzenia wciągnięte z podłogi oraz innych nawierzchni. W niektórych modelach stosuje się dodatkowo systemy dysz, których zadaniem jest zwilżanie powietrza z zanieczyszczeniami, dzięki czemu są one dokładniej wiązane z wodą. Odkurzacze tego rodzaju są również wyposażone w inne filtry, w tym wysokowydajne filtry HEPA, co powoduje, że potrafią one zatrzymać nawet bardzo drobne zanieczyszczenia, na przykład komórki pleśni, bakterie, pierwotniaki, roztocza i ich odchody, a nawet niektóre wirusy. To powoduje, że odkurzacze wodne nazywane są antyalergicznymi i polecane są dla alergików.
Również ich zaletą jest nawilżanie powietrza, które wydmuchiwane jest z odkurzacza – po sprzątaniu wnętrza jest ono nie tylko higieniczne czyste, ale również pachnie jak po świeżym letnim deszczu. Nawilżone i czyste powietrze to zdrowe powietrze, ponieważ nie podrażnia ono układu oddechowego, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych, zwłaszcza u dzieci.
Po zakończeniu sprzątania należy usunąć z odkurzacza zabrudzenia, które zebrały się w pojemniku – to łatwiejsze niż w przypadku odkurzaczy bezworkowych bez filtrów wodnych, ponieważ kurz, włosy, sierść i inne drobinki znajdują się w wodzie – wystarczy tylko wylać ją do kanalizacji, a następnie umyć pojemnik. Zaleca się także regularne czyszczenie i pranie filtrów. To powoduje, że z odkurzaczami wodnymi jest więcej pracy niż z workowymi, ale skuteczność ich działania jest znacznie wyższa.

Dodatkowa funkcja prania dywanów i tapicerek
Niektóre odkurzacze wodne nie tylko pozwalają na odkurzanie na sucho, ale mają również możliwość prania dywanów, wykładzin i tapicerek. W ten sposób stają się one wielofunkcyjnymi pomocnikami – można dzięki nim łatwo i szybko usunąć różnego rodzaju plamy. To powoduje, że urządzenie tego rodzaju może być idealnym pomysłem dla osób mających w domu dużo tekstyliów, które szybko się brudzą – na pewno docenią je właściciele zwierząt, a także dzieci, ponieważ to właśnie w tych przypadkach o zabrudzenia najłatwiej.
Odkurzacz z filtrem wodnym nie jest tani, ale to przyszłościowy zakup – dzięki niemu można zadbać kompleksowo o czystość swojego domu. To idealny wybór zwłaszcza w przypadku alergików, a także osób mających psy i koty oraz małe dzieci – wtedy sprzątanie nie będzie już tak trudne!
Więcej informacji na temat odkurzaczy wodnych można znaleźć w serwisie internetowym Idealny Odkurzacz pod adresem:

Popularne posty