ŚWIATŁO POTRZEBNE DO ŻYCIA czyli JAK ODPOWIEDNIO OŚWIETLIĆ NASZE WNĘTRZA.

     Dzisiaj - jak tytuł wskazuje- będzie o oświetleniu naszej przestrzeni. Oczywiście i w tej kwestii istnieją zasady których należy się trzymać, aby w codziennym funkcjonowaniu nie brakowało nam światła:
  Po pierwsze - Oświetlaj nie cały pokój jednym centralnym (pod sufitem) światłem, ale każdą strefę w tym pomieszczeniu z osobna np. jeżeli w salonie mamy strefę wypoczynkową i strefę jadalną zaplanuj dwa osobne punkty świetlne - jeden nad stołem, a drugi nad stolikiem kawowym w strefie wypoczynkowej. Aby uniknąć błędów
przy rozmieszczaniu punktów zacznij od rozstawienia mebli, oczywiście wirtualnie w komputerze lub na kartce (pamiętaj o skali!), w ten sposób w efekcie końcowym lampa nad stołem będzie wisiała nad środkową częścią stołu a nie obok stołu.
  Po drugie - Każda strefa potrzebuje odpowiedniego natężenia światła. Najbardziej doświetlonymi miejscami w domu powinny być kuchnia, łazienka, stół w jadalni i miejsce pracy np. biurko - w tych miejscach lepiej umieścić kilka punktów o mniejszym natężeniu niż jeden o dużym. Pamiętajcie o dobrym doświetleniu blatów roboczych w kuchni i luster w łazience. O ile te strefy potrzebują dużo światła, o tyle w innych miejscach to natężenie możemy zmniejszyć jak np. w salonie czy sypialni. Część wypoczynkowa w salonie, w której ogląda się telewizję może być przyciemniona przez zastąpienie oświetlenia centralnego światłem lamp stojących lub kinkietów. To samo tyczy się sypialni - kinkiety lub lampy przy łóżku wystarczą do oświetlenia całego pokoju. Warto w tych miejscach zamontować ściemniacze we włącznikach co pozwoli wam regulować natężenie światła i uzyskać odpowiednią atmosferę.
  Po trzecie - Dla uzyskania odpowiedniego klimatu we wnętrzu należy zastosować żarówki o określonej barwie. Wyróżniamy cztery barwy światła: dzienna, chłodno - biała, biała neutralna i ciepło - biała. Dla określenia danej barwy używa się tkz. temperatury barwowej wyrażanej w Kelwinach i tak:
 1. Światło białe ciepłe (temp. barwowa do 3300K) idealne do relaksu i wypoczynku. Temperatura barwowa = 2700K zapewni nam intymność, spokój, nastrój i harmonię, natomiast światło o temperaturze 3000K idealnie nada się do oglądania telewizji czy słuchania muzyki innymi słowy pełen relaks, natomiast temperatura 3000 - 3500K będzie idealna dla miejsc zabawy, rozrywki i gry. Co do stylu w jakim go zastosować to na pewno będzie styl klasyczny, angielski, francuski, skandynawski.
 2. Światło białe neutralne (temp. barwowa od 3300K do 5300K) nazywane również czystym białym najbardziej sprawdzi się w pomieszczeniach urządzonych w stylach nowoczesnych tkj. minimalizm lub modernizm. We wnętrzach o dużych kontrastach kolorystycznych lub elementach błyszczących światło białe neutralne bardziej uwydatni te cechy. Barwa ta ma właściwości pobudzające, wydłuża okres aktywności mózgu i dlatego powinna być zastosowana w pomieszczeniach do pracy, nauki czy czytania. Światło o temperaturze 3800 - 4300K świetnie nadaje się do korytarzy,  przedsionków i wszędzie tam gdzie nie potrzebujemy wytężać  wzroku. Barwa biała neutralna często stosowana jest w szpitalach i gabinetach lekarskich. Temperatura barwowa 4000K daje wrażenie czystości i schludności, więc idealnie nadaje się do kuchni i łazienki a ponadto dodaje uczucia nowoczesności, a w biurze sprzyja skupieniu i pracy. Natomiast temperatura 5000K to już dużo dynamiki i większe pobudzenie.
 3.Światło białe zimne (temp. barwowa powyżej 5300K ) mało przydatne we wnętrzach domowych. Stosowane głównie w przestrzeniach handlowych, oświetlenia miejsc reklamowych, ekspozycjach, o zewnętrznych. Przedmioty oświetlone tą barwa będą przyciągały wzrok, dlatego można ją zastosować aby szczególnie mocno coś wyeksponować.
 Po czwarte - włączniki w odpowiednich miejscach montowane na jednakowych wysokościach, nigdy za drzwiami. W sypialni jeżeli masz światło centralne włączane przy wejściu dobrze jest zamontować wyłącznik tego oświetlenia przy łóżku aby nie wstawać niepotrzebnie z łóżka. Stosuj włączniki schodowe, którymi jednym włączasz światło a drugim wyłączamy.
  I to już wszystkie wskazówki dotyczące oświetlenia w domu i mam nadzieję, że choć trochę rozświetliłam wam ten temat. A co do opraw oświetlenia - opiszę je w niedługim czasie na karcie WSZYSTKO DO DOMU.


Popularne posty