Miękko, przytulnie i w naszym stylu, czyli tkaniny we wnętrzu. Część I - spojrzenie techniczne.

Witajcie.

     Kilka najbliższych postów chcę poświęcić tkaninom w naszym otoczeniu, ich zastosowaniu i rodzajom. Obok światła, koloru czy stylu to właśnie tkaniny nadają wnętrzom klimat, dlatego też ten temat należy zgłębić nieco dokładniej. Z uwagi, że jest on bardzo obszerny, a ja nie jestem specjalistką w dziedzinie tkanin o pomoc poprosiłam Anetę Wróblewską właścicielkę  salonu firan "KRYSTYNA" w Lublinie, która jest prawdziwym fachowcem w temacie
tkanin. Podczas bardzo miłego spotkania z Anetą dowiedziałam się wielu cennych informacji, które chcę wam przekazać . Rozmowę zaczęłyśmy od uporządkowania wszystkiego co zawiera się w dziedzinie tkanin. Otóż pierwszą sprawą od której należy rozpocząć to podział zagadnienia na dwa tematy: 1. wystrój okna, 2. tkanina w całym wnętrzu . Oczywiście najwięcej uwagi poświęcę oknom, ponieważ to właśnie je najmocniej ubieramy w tkaniny lub przysłaniamy innymi materiałami. W obu tematach należy pamiętać o stronie technicznej, odpowiednio dobrać rodzaj tkaniny pod względem nie tylko wizualnym ale także praktycznym, a także jak prawidłowo o nie dbać.
 Tak więc od początku, czyli informacje techniczne w temacie wystroju okien.
   Zanim podejmiesz decyzję co zawiesić w  oknach p zastanów się jaką funkcję ma spełniać  tkanina: czy ma być tylko dekoracją, czy ma chronić przed nadmiernym nasłonecznieniem, lub zasłaniać przed sąsiadami. Odpowiedź na to pytanie pozwoli określić co powinno znaleźć się w danym oknie. Ze względu na funkcję wyróżniamy :
1. funkcja dekoracyjna - firany i zasłony upinane na stałe, rolety rzymskie, austriackie, weneckie i festonowe.
2. funkcja zasłaniająca -rolety rzymskie,rolety na szybowe, plisy, żaluzje, a także zasłony z możliwością przesuwania.
Teraz gdy już wiesz co wybierać dokładnie obejrzyj okna - czy pod względem technicznym możliwy jest montaż i tutaj zwróć uwagę na:
- sufit (czy jest możliwość montażu karniszy dla ciężkich zasłon lub drewnianych żaluzji w suficie podwieszanym). Moja rada - mocowanie zasłon można sprytnie ukryć w suficie podwieszanym - mianowicie sufit montujemy w pewnej odległości od okna( odległość ta zależy od ilości zasłony po zsunięciu). Między oknem a sufitem podwieszanym powstanie wnęka w której umieszczamy szyny montowane bezpośrednio do stropu, pozwoli to na rezygnację z kosztownych karniszy i montaż nawet bardzo ciężkich tkanin. Niestety, decyzję takiego rozwiązania musimy podjąć przed montażem sufitu podwieszanego.
- parapet - ile wystaje ze ściany (aby firana, zasłona nie opierała się na parapecie)
- drzwi balkonowe, tarasowe (czy zamontowana nad nimi roleta rzymska pozwoli na otwarcie drzwi)
- wysokość nadproża nad oknem (ok. 25 cm aby roleta rzymska całkowicie odsłoniła okno).
O wszystkich tych aspektach technicznych poinformuj firmę, której zlecasz wykonanie dekoracji okiennej . Pamiętaj o dokładnym z wymiarowaniu okien!W następnym wpisie - część II - trendy obecnie panujące  w wystroju okien.

Popularne posty