O KOLORACH czyli ATMOSFERA DZIĘKI KOLOROM.

     Kolory choć naturalnie otaczają nas wszędzie, to zastosowanie ich odpowiednio we wnętrzach już nie jest takie proste. Największym problemem jest łączenie barw i ilości kolorów w jednym pomieszczeniu. Istnieje kilka prostych zasad, które pomogą wam szybko rozprawić się z tym zagadnieniem.

1. Zacznijcie od wybrania ulubionych kolorów, lecz nie róbcie tego na podstawie wzornika jakiegoś  producenta farb. Poszukajcie w swoim otoczeniu przedmiotów, które podobają się Wam właśnie ze względu na barwę. Wybór kolorów na przedmiotach jest łatwiejszy, ponieważ ukazuje żywy odcień danego koloru, w ten sposób możecie też łączyć różne kolory - właśnie zestawiając ze sobą przedmioty. Dokładnie widzicie czy takie połączenie Wam się podoba. We wzornikach są wszystkie kolory w wielu odcieniach w paskach na małych karteczkach i wybór staje się dużo trudniejszy.
2.W jednym pomieszczeniu użyjcie maksymalnie trzech kolorów + jeden kolor jako pojedynczy element kontrastujący - pozwoli to na stworzenie odpowiedniego klimatu, wprowadzenie kontrastów, ale nie narazi was na pstrokaciznę i chaos.
3. Nie bójcie się wprowadzać kontrastów - nadadzą one charakter waszemu wnętrzu. Najbezpieczniejszym połączeniem jest zastosowanie dwóch barw nie kontrastujących ze sobą np. czerń i szarość, do nich dokładamy kolor kontrastujący np. biel, a dla wprowadzenia mocnego akcentu dodajemy inny silnie kontrastujący kolor w postaci jednej plamy np. czerwień.


Inne bardzo mocne kontrasty to biały i niebieski, biały i czerwony, czarny i żółty, biały, czarny i zielony - te kontrasty możecie zastosować w jednakowej ilości.

    Istnieją jeszcze takie kontrasty, w których barwy należy stosować w nierównych ilościach np. połączenie czerwieni i zieleni będzie dobrze wyglądało, ale wówczas kiedy zieleń będzie w przewadze, a czerwony wystąpi jedynie jako pojedynczy element (czerwony fotel na tle zielonej ściany). Ta sama zasada dotyczy takich połączeń jak: fioletowy i żółty, zielony i pomarańczowy, niebieski i żółty.
4. Następnym ważnym elementem jest temperatura kolorów, czyli podział na zimne i ciepłe. Zastosowanie we wnętrzu danego koloru określi nam panujący tam klimat, a także zmieni proporcje w pomieszczeniu. Polega to na tym, że kolory zimne tj. błękity, zielenie, fiolety powiększają optycznie, ale też oddalają przedmioty w tych kolorach, natomiast kolory ciepłe tj. czerwienie, pomarańcze i żółcienie zmniejszają wnętrze, ale przybliżają przedmioty w tych kolorach

   Stworzenie temperatury przez zastosowanie odpowiedniego koloru pociąga za sobą konkretną atmosferę we wnętrzu. Jeżeli zastosujemy w dużej przewadze żółcienie wówczas rozświetlimy pomieszczenie, ale jednocześnie pojawi się odczucie duszności i zakurzenia, aby tego uniknąć wprowadźcie elementy w kolorze zimnym np. błękity, fiolety lub neutralną biel. Innym przykładem może tu być pomieszczenie w odcieniach niebieskich, w którym stworzymy optycznie większą przestrzeń, ale poczujemy chłód, dlatego aby podnieść temperaturę i poczuć się przytulnie wprowadźcie trochę odcieni beżu, brązu. Ważnym czynnikiem jest także nasłonecznienie danego pokoju - im jest ono większe stosujmy kolory obniżające temperaturę, a jeżeli w pokoju jest mało naturalnego światła ocieplajmy go kolorami .
5. Kolor ma również znaczenie co do funkcji pomieszczenia. Dotyczy się to przede wszystkim pokoi do wypoczynku i pracy. O ile w salonie możemy zastosować każdą kolorystykę, to w sypialni już nie koniecznie. Najlepszymi barwami do snu i wyciszenia są kolory natury: zielenie, brązy, żółcienie, beże, dla podniesienia temperatury możemy wprowadzić nieco czerwieni, czerni czy szarości, a dla kontrastu trochę bieli. Wystrzegajmy się błękitów, które oziębiają klimat w sypialni.   W pokoju do pracy najlepiej wprowadzić kolory pobudzające umysł takie jak błękity, szarości, fiolety, a unikajmy odcieni żółtego, ponieważ powoduje senność i rozluźnienie. Kuchnia i łazienka są pomieszczeniami, w których powinien panować porządek i dlatego zastosujcie kolory zimne, a najlepiej błękity i biel, ponieważ potęgują uczucie czystości we wnętrzu.6.  Najtrudniejszą sztuką w temacie kolorów jest łączenie odcieni jednego koloru np.  zielony nie zawsze będzie pasował do zielonego, ponieważ jeden ma odcień groszku, a drugi odcień morski. Dlatego jeśli nie posiadacie pewności w łączeniu kolorów unikajcie takiego rozwiązania i zamiast łączyć jedną barwę w kilku odcieniach, do ulubionego koloru dodajcie barwy neutralne jakimi są biele, czernie i szarości - te kolory pasują do wszystkiego.

Powyższe zasady pomogą wam w doborze i łączeniu barw, ale zawsze pamiętajcie, że ograniczyć może was jedynie wyobraźnia. Więc eksperymentujcie do woli, a stworzycie coś niepowtarzalnego i tylko waszego.


W następnym wpisie JAK ŁĄCZYĆ WZORY czyli RÓŻNORODNOŚĆ TEKSTUR

Popularne posty