Krok drugi - CZEGO NAPRAWDĘ POTRZEBUJEMY W DOMU czyli funkcjonalność.


       Gdy już określiliście styl własnego domu, ale zanim zaczniecie cokolwiek dobierać musicie dokładnie przemyśleć funkcje każdego pokoju. Oczywiście to jaki pokój ma być jakim i czyim wiecie już w momencie budowy lub zakupu, ale dopiero później okazuje się, że np. w salonie oprócz miejsca do wypoczynku dla całej rodziny przydałby się jeszcze kącik do pracy. Właśnie w tym momencie wkracza temat ergonomii pomieszczeń czyli opracowania tak naszej przestrzeni by była ona jak najbardziej funkcjonalna. Aby ją określić odpowiedzcie sobie na cztery krótkie pytania:

1. Co robisz w danym pokoju?
2. Jak dużo czasu w nim spędzasz?
3. Jak dużo poruszasz się po nim?
4. Ile osób jednocześnie korzysta z tego pokoju?
Starajcie się by odpowiedzi były zgodne z waszymi codziennymi przyzwyczajeniami. Odpowiedzi na te pytania stworzą automatycznie pewne strefy w obrębie każdego pomieszczenia, a to z kolei pomoże wam określić ilość i rodzaj potrzebnego wyposażenia, a nawet określić nasycenie kolorów.
Bardzo częstym problemem przy urządzaniu jest ilość wstawianych rzeczy i znalezienie odpowiedniego dla nich miejsca. Stworzenie konkretnych stref w pokoju rozwiązuje te problemy, ponieważ strefa odpowiada konkretnej czynności więc określa odpowiednie dla niej wyposażenie. I tak mamy na przykład salon w domu czteroosobowej rodziny i odpowiadamy na nasze pytania:
1. Cała rodzina wspólnie ogląda telewizję, tylko mama czasem lubi coś poczytać, a tata codziennie przegląda służbowe dokumenty i wiadomości w internecie.
2. Każde popołudnie i wieczór.
3. Salon jest pokojem przechodnim z jednej strony do kuchni, a z drugiej na resztę domu.
4. Cztery.
Według odpowiedzi  salon automatycznie dzieli się na trzy strefy:
- strefa największa to część wypoczynkowa w której gromadzi się cała rodzina, potrzebujemy tu  przede wszystkim kanap, foteli, stolika i odpowiedniego oświetlenia
- strefa do czytania w postaci niewielkiego kącika w możliwie jak najdalszej odległości od telewizora w której umieścimy siedzisko np. fotel oraz mebel na książki odpowiadający wielkością naszej biblioteki, pamiętajmy o dobrym doświetleniu tej strefy.
- strefa do pracy może znajdować się tuż obok strefy do czytania, wystarczy tu wstawić jedynie mebel który posłuży za biurko.
Ze względu na przebywanie w nim jednocześnie czterech osób należy zadbać o odpowiednią wielkość kanap - ilość miejsc siedzących (oczywiście dobierajmy meble odpowiedniej wielkości do wielkości pokoju). Wszystkie strefy możemy wyodrębnić bądź meblami, bądź też elementami typu kwiaty czy rodzajem podłogi. Mogą one również pozostać otwarte i płynnie przechodzić do strefy następnej. Ze względu na to, że pokój jest przechodni musimy pamiętać o ciągach komunikacyjnych  biegnących przez salon do kuchni i dalszej części domu, dlatego wydzielmy drogi na których nic nie stawiamy abyśmy mogli sprawnie przemieszczać się w różnych kierunkach. Jak widać po krótkiej analizie możemy szybko i precyzyjnie określić czego potrzebujemy w każdym wnętrzu, oczywiście jeżeli okaże się, że dysponujemy jeszcze wolnym miejscem a bardzo kochamy bibeloty lub koniecznie chcemy coś wyeksponować możemy dostawić co nie co, ale pamiętajmy NIE ZAGRACAJMY !!!
Funkcjonalność ma szczególne znaczenie w kuchni. Ponieważ przeważnie spędzamy w niej dużo czasu powinniśmy ją tak urządzić, aby się po prostu  nie nachodzić. Tutaj również pojawią  się strefy np. miejsce spożywania posiłków, miejsca robocze. Wg ergonomii wchodząc do kuchni w pierwszej kolejności napotykamy lodówkę, następnie zlewozmywak, a na końcu płytę grzewczą . Każdy z tych sprzętów rozdzielamy blatami roboczymi - im więcej miejsc roboczych tym lepiej. Ważna jest ilość szafek, aby wszystko pochować a także materiał z jakiego są wykonane, aby łatwo utrzymać czystość.Podsumowując funkcjonalność pomieszczeń jest ważna, ponieważ ułatwia nam życie we własnym domu, prawidłowa organizacja przestrzeni to komfort przy każdej czynności ale...
każdą funkcjonalność należy dopasować do siebie samego (wszystkie zasady trzeba trochę naginać do własnych potrzeb, w innym przypadku prędzej czy później przestaniemy je stosować).
NASZ DOM MA BYĆ DLA NAS JAK NAJWYGODNIEJSZY FOTEL więc funkcjonalność równa się nasza wygoda.

W następnym wpisie krok trzeci O KOLORACH czyli JAKĄ ATMOSFERĘ TWORZĄ KOLORY
Popularne posty