Wyspa w kuchni - maximum funkcjonalności.

   Kuchnia to serce domu. Spędzamy w niej większość czasu gromadząc całą rodzinę i przyjaciół.
By kuchnia służyła nam jak najlepiej należy ją urządzić funkcjonalnie i zgodnie z naszymi indywidualnymi potrzebami i przyzwyczajeniami.
Jednym z najważniejszych elementów w kuchni jest blat roboczy, który powinien być możliwie jak największą powierzchnią. Często z powodu niewielkiego metrażu kuchni brakuje miejsca roboczego, w takiej sytuacji  niezastąpiona jest wyspa.

W brew pozorom nie potrzebujemy na nią dużo miejsca.

Wystarczy wygospodarować miejsce wielkości niedużego stołu i możemy mieć mebel, który skupi w sobie wiele funkcji kuchennych.
Wyspa w kuchni to przede wszystkim blat roboczy, do którego dostęp mamy z każdej strony, co z kolei umożliwia pracę kilku osób przy jednym blacie. Ponadto umieszczając na niej zlew lub płytę możemy swobodnie przyrządzać potrawy bez zbędnego robienia milionów kroków.
Z powodu małej przestrzeni wygospodarowanie miejsca na wyspę zazwyczaj odbywa się kosztem innego wyposażenia. Najczęściej mamy dylemat czy wstawić wyspę czy stół. W takiej sytuacji lepszym wyborem będzie wyspa, która może pełnić funkcję miejsca do spożywania posiłków nawet  przez kilka osób. Stół nie zastąpi natomiast wyspy, gdyż jest zbyt niski i dlatego nie wygodny jako blat roboczy. Kolejnym bardzo ważnym atutem wyspy jest możliwość zyskania dodatkowych szafek, czego nie osiągniemy w przypadku wstawienia stołu. W wyspie możemy umieścić sprzęt kuchenny jak piekarnik, zmywarkę itp, jak również szafki do przechowywania lub otwarte półki. Przy odpowiedniej szerokości wyspy (minimum 80-90 cm) półki i szafki możemy wbudować z obu stron wyspy i dzięki temu zyskamy więcej miejsca do przechowywania. Planując wielkość wyspy należy pamiętać o zachowaniu odpowiednio szerokich przejściach wokół niej (około 90 cm).

    Dla mnie wyspa to przede wszystkim świetna atmosfera - możliwość gotowania i jednocześnie rozmowy z domownikami lub gośćmi w jednym miejscu to chyba największa zaleta wysp kuchennych.


Popularne posty