Równo pod sufitem, czyli wszystko o deskowaniu stropuBudowa domu marzeń wiąże się z dopełnieniem szeregu formalności oraz podjęciem licznych decyzji. Już na etapie projektu można uwzględnić ilość pięter oraz potrzebnych materiałów budowlanych lub te rozwiązania, które uczynią dom bardziej energooszczędnym. Ważną kwestią jest wybór ekipy oraz specjalistów od montażu poszczególnych instalacji i zgranie ich pracy w odpowiednim czasie.


Warto również nabyć podstawową wiedzę na temat poszczególnych etapów budowy domu. Nie mając bladego pojęcia w tej kwestii trudno będzie porozumieć się z pracownikami budowy, wyczerpująco przedstawić swoje oczekiwania, a nawet zauważyć niektóre niedociągnięcia. Jednym z takich istotnych elementów jest deskowanie stropu. Co warto o nim wiedzieć?

Czym jest deskowanie?
Równie popularną nazwą dla tego etapu wspomagającego budowę domu jest szalowanie - stosuje się je zarówno w przypadku fundamentów, ścian i właśnie stropów. - Najprościej rzecz ujmując deskowanie stropu to forma, która nadaje kształt mieszance betonowej plus tymczasowa konstrukcja, której zadaniem jest utrzymanie mieszanki do momentu jej utrwalenia. W domach jednorodzinnych dobrze wykonane deskowanie to po prostu gwarancja stworzenia trwałego i silnego elementu domu oddzielającego poszczególne kondygnacje budynku. Warto przy tym nadmienić, że strop przenosi również obciążenia stałe jak i użytkowe, więc jego odpowiednia trwałość ma kluczowe znaczenie dla wygody, a nawet bezpieczeństwa mieszkańców - zaznacza specjalista firmy Noe-PL.- Tymczasową konstrukcję stanowią różnego rodzaju sortymenty drewna oraz płyty np. ze sklejki lub metalu.

Najlepszy system gwarancją dobrego deskowania
Istotną kwestią w procesie szalunku stropu jest decyzja o wyborze rodzaju adekwatnego do potrzeb. Wiele zależy od rodzaju stropu (np. w przypadku monolitycznego koniecznym będzie wybór pełnego deskowania). Warto w tej kwestii postawić na gotowe rozwiązania firm oferujących profesjonalnego systemy - ich całość składa się na elementy takie jak podpory, belki poszycia, nośne itd. To systemy wielokrotnego użytku, które można dostosować do większości parametrów budowy. - Decydując się na profesjonalny system szalunkowy można zyskać pewność profesjonalnie wykonanego, a co za tym idzie trwałego stropu. Warto zwracać uwagę na ilość potrzebnego przy danym systemie sprzętu, bo im go więcej, tym większe będą koszty. Nowoczesne systemy mogą być nie tylko ekonomiczne, ale również zapewniać wiele możliwości takich jak strop o dowolnej grubości czy wzbogacony o belki konstrukcyjne takie jak podciągi i nadciągi - podkreśla specjalista Noe-PL.

Często popełniane błędy
Wykonanie dobrego szalunku wymaga zastosowania dobrego systemu spełniającego wszystkie normy bezpieczeństwa oraz precyzji i doświadczenia ekipy. Bez tego może wystąpić ryzyko popełnienia błędów, co może z kolei wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Nieszczelne deskowanie w przypadku stropu monolitycznego może stać się przyczyną wycieku układanego betonu. Częstym błędem jest zbyt wczesny demontaż podpór - dodając do tego duże obciążenie stropu może wystąpić ryzyko uszkodzenia. Decydując o wyborze systemu szalunkowego warto dopasować go do indywidualnych dla budowy potrzeb - podpory o zbyt małej nośności mogą odpowiadać za zbyt duże ugięcie i zarysowanie.

Popularne posty