W jaki sposób powinno być wykonane prawidłowe ogrzewanie w łazience?

System centralnego ogrzewania będzie trwały i bezawaryjny jeśli zadbamy o dobry projekt, prawidłowe wykonanie, dobrej jakości materiały oraz odpowiednią jakość wody zasilającej. Materiały użyte do wykonania systemu ogrzewania nie mogą przepuszczać tlenu i innych gazów, które spowodują ich korozję.Zadbaj o dobry projekt
Korozję i niszczenie materiałów można ograniczyć już na etapie dobierania poszczególnych elementów instalacji. Należy pamiętać, aby nie łączyć ze sobą w jednym układzie grzejników z różnych metali, np. grzejnika ze stali nierdzewnej firmy Thomson, z grzejnikami miedzianymi lub aluminiowymi. Nie powinno się także łączyć bezpośrednio ze sobą innych elementów instalacji, wykonanych z różnych metali.
Zanim wykonamy nową instalację ogrzewania w łazience lub wyremontujemy starą, musimy wykonać jej projekt. Można w tym celu użyć programu komputerowego, który da nam możliwość obliczenia kosztów materiałów i wykonania całej instalacji. Jednak lepszym pomysłem będzie powierzenie wykonania takiego projektu uprawnionemu inżynierowi sanitarnemu. Określi on w projekcie rodzaj instalacji, jej parametry, trasę jej przebiegu, materiał i rodzaj rur, średnice rur, a także rodzaj grzejników jakie zostaną zamontowane w naszej łazience.

Dlaczego prawidłowe ogrzewanie w łazience jest takie ważne?
Musimy pamiętać, że odpowiednio dobrany grzejnik zapewni nam prawidłowe ogrzewanie całej łazienki. Nie ma znaczenia, czy jej powierzchnia jest mała, czy duża. To właśnie w tym pomieszczeniu najbardziej dotkliwie odczuwamy zimno. Dlatego warto zapewnić sobie prawidłowe ogrzewanie, dzięki któremu wyjście spod prysznica lub z wanny nie będzie dla nas traumatycznym przeżyciem. W łazience temperatura powietrza powinna być wyższa niż np. w salonie lub w kuchni. Jej wartość nie powinna być niższa niż 24 oC.
Wybierając odpowiedni grzejniki do łazienki nie możemy się kierować jedynie ich kształtem, kolorem lub ceną. W pierwszej kolejności powinny one spełniać swoją podstawową funkcję, czyli dobrze ogrzać pomieszczenie. Duże znaczenie ma także trwałość grzejników, dlatego warto wybierać te, które będą nam służyć przez wiele lat (np. grzejniki firmy Thomson, które w swojej ofercie ma firma Manissa Europe Sp. z o.o.).

Jakie ogrzewanie w dużej, a jakie w małej łazience?
W dużych łazienkach, które znajdują się w narożnikach domu i mają okna, zainstalowanie grzejnika ściennego może nie wystarczyć, dlatego dodatkowo zakłada się ogrzewanie podłogowe. Takie połączenie stanowi optymalne rozwiązanie: grzejnik w szybki sposób dostarczy nam ciepło, podgrzeje lub osuszy ręcznik, a ogrzewanie podłogowe sprawi, że podłoga zawsze będzie sucha i ciepła oraz utrzyma stałą, komfortową temperaturę w dużej łazience. Przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego w łazience praktycznym rozwiązaniem jest montaż suszarki elektrycznej niskiej mocy, np. suszarka elektryczna sucha Thomson Heating. Jest to energooszczędne urządzenie, a więc tanie w eksploatacji. Idealnie nadaje się do suszenia mokrych ubrań, ręczników.

Przy małych łazienkach musimy pamiętać, aby zachować jednolity wystrój oraz ograniczyć ilość sprzętów i mebli. Należy wybierać te najbardziej funkcjonalne. Grzejnik w małej łazience powinien być dobrany do stylu, funkcji i wielkości pomieszczenia. Dzięki temu będzie nam się z niej łatwiej korzystało, zyskamy również dodatkową powierzchnię na suszenie ręczników oraz ubrań. W małych łazienkach najlepiej montować niewielkie, ale wydajne grzejniki, które mają umieszczone podwójne kolektory, symetrycznie po obu stronach ich pionowej osi. Główną cechą tych grzejników jest wysoka moc grzewcza, przy jednoczesnym zachowaniu kompaktowych wymiarów.

Popularne posty