Domy energooszczędne

   W naszej pracowni projektowej nie lubimy stać w miejscu. Cały czas poszerzamy naszą wiedzę i umiejętności, poznajemy nowe technologie, a wszystko po to, by zapewnić klientowi wysoki poziom naszych usług. Staramy się poszerzać ofertę, aby klient miał możliwość korzystania z bogatego wachlarza usług.

W ramach rozwoju pracowni nawiązaliśmy współpracę z firmą Zielone Domy, która zajmuje się produkcją i budową domów energooszczędnych.
 W pracy kładziemy szczególny nacisk na ekologię i oszczędność, jesteśmy zwolennikami budowania w nowoczesnych technologiach, które łączą szybkość budowania, wysoką jakość wykonania i niskie koszty użytkowania. Wszystkie te wymagania spełniają domy energooszczędne wykonane przez firmę Zielone Domy.

Zapraszam do zapoznania się z technologią Zielonych Domów Energooszczędnych. Nasz specjalista chętnie udzieli wszelkich informacji i odpowie na każde pytanie związane z zielonymi domami. Zadzwoń i umów się na spotkanie - przedstawimy Ci pełną ofertę .


Kontakt:   tel 530 647 603
                 mail: lublin@zielonedomy.com.pl



Na koniec garść informacji ze strony zielonedomy.com.pl


"Energooszczędne domy z drewna
Jak to robią inni?
Na początku stycznia tego roku Polska przekazała  przewodnictwo w Unii Europejskiej Danii, która musi się zmierzyć z poważnym kryzysem. Jednak Duńczycy mają sprawdzony pomysł na kryzys. Chcą niezależności energetycznej. Ich doświadczenia sięgają  lat 70, w których przeżyli kryzys energetyczny. Wtedy nie jeździli w niedzielę samochodami, musieli wyłączać większość świateł, przykręcać ogrzewanie. Ta sytuacja wymusiła na nich konieczność szukania lepszych rozwiązań. Dziś więcej energii sprzedają niż kupują. Dlatego postawili na niskoenergetyczne Zielone Domy i budują całe osiedla. Takie domy w Danii kosztują ok. 10% więcej niż typowe. Jednak te wydatki szybko się zwracają. Roczny koszt ogrzewania domu niskoenergetycznego o powierzchni 120m2 to zaledwie 1500zł.  Dla porównania w Polsce średni roczny koszt ogrzewania to od 3000 do 9000zł. Najważniejsze elementy wpływające na energooszczędność  to: dobra izolacja ścian i dachu, okna 3-szybowe, ocieplenie drzwi i bramy garażowej oraz konstrukcja z drewna, które jest  nie tylko  ścianą nośną, ale również naturalnym izolatorem, aktywnie wpływającym na energooszczędność domu. Duńczycy takie zielone rozwiązania uczynili mottem swojej prezydencji. Proponują ambitną drogę wyjścia z kryzysu poprzez nowoczesne zielone  rozwiązania.
Polskie oszczędzanie
Zaawansowana technologia budowy energooszczędnych domów z drewna, jak i bardzo nowoczesne materiały, zachęcają ludzi w Niemczech, Norwegii, Szwecji, Finlandii, Francji. W Polsce ta filozofia Zielonych Domów nadal jest dużą nowością i powoli zdobywa klientów. Mimo że można zaoszczędzić bez trudu  5000zł rocznie na ogrzewaniu (przez 30 lat to aż 150.000zł!) ,  to nadal domy murowane wyceniane są wyżej. Ktoś zapyta: jak to możliwe? Wynika to z tego, że energooszczędne domy z drewna postrzegane są bardziej jako modny marketing ich producentów, a same domy drewniane kojarzone są często tylko z domkami letniskowymi zbitymi z odpadowych desek. Dlatego Zielone Domy w Polsce kosztują o 10% mniej a w Danii o 10% więcej. Są też i plusy, dzięki takiej cenie dyktowanej przez rynek polskie firmy mają wielu klientów z zachodniej Europy, dla których cenowa okazja nie może się zmarnować i nawet większe koszty transportu nie są w stanie przeszkodzić w budowaniu energooszczędnych  zielonych domów w promocji.
 Dziś jeszcze szczytem energooszczędności w Polsce jest ocieplenie muru styropianem o grubości 10cm (w Danii15-20cm) oraz dachu wełną mineralną 15cm (w Danii 25-30cm).  Pompy ciepła oraz rekuperatory i solary to rozwiązanie dla zamożnych.  
Oczywiście nie każdy dom z  drewna jest od razu energooszczędny, wpływa na to wiele czynników, od materiałów, po wykonanie. Na rynku jest wielu producentów domów drewnianych, którzy nie mają nic wspólnego z energooszczędnością.  Budują domy, które wyglądają „jak ze snu” ,od wiejskich dworków po domy z bali, ale nic więcej . Zatem jak wybrać właściwą firmę, która zbuduje zielony dom? Należy zacząć od sprawdzania jakości materiałów.
Drewno z kodem kreskowym
Do budowy zielonych domów wykorzystywane jest wyłącznie drewno iglaste i to najwyższej jakości z certyfikatem CE. Takie certyfikaty mają wyłącznie najlepsze tartaki. Technologia energooszczędnych domów z drewna opiera się na szkieletowej konstrukcji drewnianej o przekroju profilów dla ścian zewnętrznych 14,5cm x 4,5cm, dla ścian wewnętrznych  9,5cm  x 4,5cm, a dla krokwi i stropu 20cm x 4,5 cm. Producenci czasem mają własne wymiary zbliżone do podanych.  Przekroje innych elementów, w tym podciągów, uzależnione są od wyliczeń konstruktora. Drewno koniecznie musi być wysuszone komorowo, co zapewnia twardość, wytrzymałość, brak skręceń na długości. Suszenie komorowe oznacza, że drewno pocięte na trakach, składowane w paletach i przełożone na zakładkach  suszone jest w ogromnych halach, w których regulowane przez program komputera ciśnienie oraz wilgotność pozbawiają drewno wody do 14-18%. 100 lat temu stolarze, aby wysuszyć drewno, składowali je pod wiatami 2 lata. Dziś niedopuszczalne jest korzystanie z drewna podsuszanego, a proces suszenia trwa 1-2 tygodnie.  Suszenie komorowe zabezpiecza również przed owadami, które giną w wysokim ciśnieniu i temperaturze.
 Następnym etapem procesu obróbki drewna jest to, że jest ono  czterostronnie strugane, fazowane na krawędziach. Takie działania nadają jakość drewnu, zabezpieczają również przed owadami (nie lubią gładkich powierzchni ). Kolejny ważny etap to impregnacja. Najczęściej firmy moczą drewno w specjalnych impregnatach lub malują całą konstrukcje ręcznie. Ale można też impregnować ciśnieniowo. Jest to bardziej zaawansowana technologia. Tak zaimpregnowane drewno posiada bardzo dużą trwałość i odporność na ogień, grzyby i owady.

Prefabrykacja
Z przygotowanych profilów w fabryce montuje się szkielety, czyli prefabrykaty ścian zewnętrznych, wewnętrznych oraz szczytowych. Rozstaw słupków wynosi od 40 do 60cm. Cała ściana jest mocną i wytrzymałą konstrukcją. Dla energooszczędności najważniejszym elementem ścian zewnętrznych jest folia paroprzepuszczalna. Cały dom, podobnie jak dach, musi być przykryty taką folią. Folia ma miliony mikrootworów, przez które przechodzi wilgoć, ale tylko w jednym kierunku, na zewnątrz. Podobnie działają ubrania sportowe, które wentylują  przez mikrootworki .  Oczywiście ważne jest,  aby parametry foli nie były dobrane przypadkowo. Jednak nie wszystkie firmy czy ich wykonawcy zwracają na to uwagę. Zadaniem foli jest osuszenie  materiału izolującego, np. wełny kamiennej, którą ocieplony będzie cały dom. Suchy materiał izolujący gwarantuje bardzo dobry wskaźnik przenikalności cieplnej i niższe rachunki za ogrzewanie. Folia paroprzepuszczalna  chroni na zewnątrz, natomiast od środka stosuje się folię izolującą. Jej zadanie jest zupełnie inne, tym razem chodzi o stworzenie bariery na ścianach, tak, aby para wodna np. z herbaty, zupy czy kąpieli nie wniknęła w ściany, tylko wydostała się instalacją wentylacyjną, najlepiej rekuperatorem.
Prefabrykowane ściany można wykonać w wielu wersjach, niektóre mogą zawierać nawet elewację, ocieplenie i okna z drzwiami, jednak takie rozwiązanie powoduje duże problemy z jakością, ponieważ ciężkie ściany najczęściej są uszkodzone w transporcie lub podczas montażu na budowie. To nie gwarantuje wysokiej jakości domu. Jeżeli dom będzie miał elewację w tynku mineralnym czy silikatowym, to nie można tego przygotować na hali, tylko na budowie, ze względu na jakość.
Pewnie niektórych dziwi fakt, że domy z drewna mogą być w tynku, ale nie jest to problem. Styropian przykleja się i kołkuje na płytę OSB lub inną płytę, a reszta warstw-  łącznie z siatką-  wykonywana jest jak w typowym domu murowanym. Jedyna różnica to taka, że styropian powinien być ryflowany, czyli powinien mieć wzdłużne otwory wentylacyjne, aby osuszać izolację w ścianie. Taki styropian ryflowany stosuje niewiele firm, w efekcie ściana ma mniejsze właściwości  izolujące.
Montaż
Gotowe szkielety energooszczędnych domów z drewna jadą na budowę, gdzie są łączone w całość. Energooszczędne domy z drewna buduje się na tradycyjnych fundamentach bądź płytach betonowych, podobnie jak murowane. Technologię tę charakteryzuje lekkość konstrukcji, a w przypadku zastosowania większych elementów (gotowych) również szybkość budowy. Czas budowy domu w stanie surowym zamkniętym to na ogół 4 tygodnie, a stan deweloperski to kolejne 2 miesiące. Po tym czasie można wprowadzać się do domu. Szybkość budowy to dodatkowa zaleta energooszczędnych domów z drewna. Konstrukcja szkieletowa jest jedną z najlżejszych technologii budownictwa mieszkaniowego, dlatego w wielu sytuacjach jest jedynym rozwiązaniem przy trudnych warunkach gruntowych czyli np. w terenach szkód górniczych i popowodziowych oraz na starych, osłabionych fundamentach, gdzie rozbudowa tradycyjną "ciężką" technologią jest niemożliwa . Jeżeli fundamenty zostaną zbudowane w którymś z ciepłych miesięcy, dom może powstać nawet zimą.
Ocieplenie
Od ocieplenia zależy czy nasz dom energooszczędny będzie ciepły, a rachunki za ogrzewanie nie zrujnują domowego budżetu. Aby to osiągnąć- należy ocieplić ściany warstwą ok. 15-20cm materiału izolującego, a dach 25-30cm. Takie warstwy powinny w zupełności wystarczyć. Dziś na rynku jest wiele materiałów izolujących. Można w łatwy sposób ocieplać wełną kamienną bądź mineralną. Można dostać również wióry drzewne, celulozowe itp.  Nowością w Polsce jest ciągle piana poliuretanowa, która napylana na ściany rozszerza się i wypełnia wszelkie szczeliny. Jest to najlepszy sposób, aby uniknąć mostków termicznych. Jednak w kategorii „cena /jakość” dalej wygrywa wełna kamienna. Wybór należy do klienta. Ważne jest,  aby wełnę zabezpieczyć przed wilgocią od środka folią paroizolacyjną, a od zewnątrz paroprzepuszczalną.
Okna 3 szybowe
W energooszczędnych domach z drewna szyby-3 warstwowe stanowią obok ocieplenia ważny element systemu izolacji. Jest to szczególnie istotne,  jeśli projekt przewiduje większe przeszklenia np. balkonowe, a także okna od strony północnej. Okna 3-szybowe zapewniają lepszy wskaźnik przenikalności cieplnej. Ale dobre profile też mają duży wpływ na poprawę wskaźnika. Podobnie ocieplenie drzwi zewnętrznych oraz bramy garażowej.
Butla z gazem
Takie Zielone Domy, wymagają też odpowiedniego źródła ogrzewania. Oczywiście można palić w piecu węglem, drewnem, peletami, olejem opałowym i innymi  paliwami, jednak najlepszym rozwiązaniem jest gaz ziemny plus piec kondensacyjny, który ustawiamy programatorem. Nikomu nie trzeba przedstawiać zalet-po prostu  wciskamy przycisk i nie musimy przynosić węgla ani wynosić popiołu. Rocznie do ogrzewania 120m2 domu energooszczędnego spala się ok. 500 litrów, co stanowi kwotę 1500zł. Dla porównania w zwykłym domu murowanym miesięczne koszty ogrzewania gazem to ok. 1400zł, czyli ok. 5600zł rocznie. Jednak co zrobić, jeżeli nie mamy możliwości podłączenia takiego gazu? Tu też można znaleźć rozwiązanie: zewnętrzna butla o pojemności od 2700 litrów. Na rynku jest sporo dostawców gazu z ciekawą ofertą. Abonament za taką butlę wynosi jedynie ok. 30zł miesięcznie. Jeżeli komuś przeszkadza butla, to można ją umieścić pod ziemią. Jest to niska kwota w  stosunku do kosztów tradycyjnych sposobów ogrzewania i stać na nią każdego, o ile ma energooszczędny dom.
Miejmy nadzieję, że wkrótce na wzór Danii docenimy wartość zielonych domów i taki sposób oszczędzania będzie również polską domeną. Dlatego zachęcam: stańmy murem za domami z drewna. To naprawdę się opłaca!"
źródło: http://www.zielonedomy.com.pl/

Komentarze

Popularne posty