Szkło w łazience - rodzaje i możliwości zestawienia

Szkło jest bardzo popularnym tworzywem wykorzystywanym w łazienkach. Posiada bowiem szereg zalet: jest trwałe, łatwe do utrzymania w czystości, wodoodporne, a w dodatku bardzo dekoracyjne. Dlatego też idealnie komponuje się z innymi materiałami, tworząc oryginalne kompozycje. Z jakich możliwości możemy korzystać dziś? Z jakim materiałem zestawić szkło, by wyglądało efektownie?Rodzaje szkła w łazience
Dzięki dzisiejszym technologiom mamy do wyboru różne rodzaje szkła, które z powodzeniem możemy wykorzystać w naszej łazience. Jednym z nich jest klasyczne szkło bezbarwne typu float, najlepiej w wersji hartowanej, dzięki czemu staje się ono znacznie bezpieczniejsze i odporniejsze na różnego typu uszkodzenia i zarysowania.
Rosnącą popularnością cieszy się również szkło ornamentowe ze względu na to, że jest bardzo dekoracyjne. Ogromne bogactwo dostępnych wzorów, kolorów i grubości takiego szkła sprawia, że zawsze będziemy w stanie dobrać odpowiednie do innych elementy wystroju i nadać pomieszczeniu niepowtarzalny design. Warto takim szkłem ornamentowym ozdobić kabinę prysznicową, szuflady czy fronty meblowe, które dzięki temu będą wyglądały nie tylko bardzo dekoracyjnie, ale również nabiorą lekkości.
Ciekawą alternatywą jest lakierowane szkło kolorowe. Dzięki temu, że szkło jest malowane wodoodpornym lakierem może być wykorzystywane w pomieszczeniach o podniesionej wilgotności powietrza jakim z pewnością jest łazienka. W przypadku doboru kolorów mamy duże pole do popisu, ponieważ oferta jest bardzo szeroka. Lakierowane szkło ornamentowe, jako okładzina ścian stanowi ciekawą opcję w zastępstwie ceramicznych płytek ściennych.

Z jakim materiałem zestawić szkło – 3 propozycje
Ceramika oraz szkło bezwzględnie królują w naszych łazienkach. Pozostaje jednak pytanie z jakimi innymi materiałami je zestawić. Wszystko zależy od tego jaki efekt chcemy uzyskać. Poniżej prezentujemy możliwości zestawienia szkła z innymi materiałami wraz z opisem jak wpływa ono na wygląd pomieszczenia.

Drewno. Wprowadzając do łazienki z dużą ilością elementów szklanych drewno ocieplimy nieco laboratoryjny chłód, a nasza łazienka uzyska bardzo efektowny i nowoczesny wygląd. Teak, modrzew, dąb czy jesion sprawdzi się zarówno na ścianach, jak również na podłodze. Decydując się jednak na drewno w łazience musimy pamiętać o tym, że wymaga ono specjalnej pielęgnacji. Ważne jest nie tylko to czy jest ono lakierowane czy woskowane, ale także to, by nie dopuścić do gromadzenia się na nim wody, ponieważ na dłuższą metę nie wytrzyma tego nawet teoretycznie wodoodporne podłoże. Można również zastosować drewnianą okleinę, która jest dostępna w różnych barwach. Ciepły odcień drewna można połączyć np. z chłodnym kamieniem, czerwienie, beże czy fiolety natomiast będą dobrze komponować się z drewnem ciemnym.

Kamień. To niezwykle wytrzymały materiał, który daje w łazience duże możliwości aranżacyjne. Dużą trwałością charakteryzuje się granit. Wykorzystując go na ścianach, podłogach czy jako blat pod umywalkę osiągniemy minimalistyczny efekt. Alternatywę stanowi marmur, dzięki któremu wnętrze łazienki będzie wyglądać bardzo stylowo i elegancko. W przypadku marmuru musimy jednak być bardziej ostrożni, ponieważ jest to materiał bardzo nasiąkliwy i stosunkowo łatwo można go zabrudzić, chociażby kosmetykami. Możemy również do wnętrza naszej łazienki wprowadzić trawertyn, ale wcześniej musimy go odpowiednio zabezpieczyć wypełniając otwory żywicą lub szpachlą w kolorze kamienia. Nieco tańszym rozwiązaniem są konglomeraty kamienne, czyli mieszanki kamienia z żywicami i pigmentami.

Cegła. Dzięki swojej surowości oraz minimalizmowi formy wykorzystanie cegły dodaje wnętrzu uroku. Jest to obecnie materiał bardzo modny i efektowny, dlatego warto w niego zainwestować . Cegłę możemy zastosować na ścianach czy na podłodze, a dzięki temu, że dostępne są jej różne wzory z powodzeniem wpasować ją zarówno do wnętrza klasycznego jak i tego urządzonego bardziej nowocześnie. Klasyczna cegła zestawiona ze szkłem sprawi, że wnętrze stanie się bardzo nastrojowe. Kombinacji jest nieskończenie wiele. W dodatku zestawiając klasyczną, białą cegłę z kolorowymi akcentami dodamy wnętrzu energii.

Nie zapomnij o detalach
Szkło w łazience możemy wykorzystać na wiele różnych sposobów. Obok luster najczęściej kupowanymi szklanymi elementami wyposażenia łazienki są kabiny prysznicowe, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by szklanymi panelami wyłożyć ściany, podłogi czy wykorzystać szkło jako ściankę działową, która oddzieli jedną strefę naszej łazienki od drugiej. Ciekawym pomysłem jest szklany panel za umywalką, który ochroni ścianę przez zachlapaniem. W zależności od tego z jakim materiałem zestawimy szkło: z drewnem, kamieniem czy cegłą możemy osiągnąć różne efekty. Odpowiednie łączenie materiałów różnego pochodzenia jest sztuką, ale nie zapomnijmy również o stylowych dodatkach, które decydować będą o ostatecznym wrażeniu jakie uzyskamy wchodząc do łazienki. Zwróćmy uwagę na to, by przyciski spłukujące i baterie łazienkowe były utrzymane w jednej tonacji i współgrały z innymi elementami łazienki. Wbrew pozorom te niezwiązane ze sobą elementy subtelnie podkreślają ogólną koncepcję aranżacyjną pomieszczenia. Oczywiście urządzając łazienkę musimy również zadbać o inne dodatki i ozdoby, ale to już zupełnie inna bajka.

Popularne posty