Parkiet, mozaika - inne sposoby na naturalne wykończenie.

   Ostatnio pisałam o deskach, które pięknie zdobią każde wnętrze.
Dziś także o drewnianych podłogach, ale w innych formach.Bardzo oryginalne wykończenia tworzą parkiety i mozaiki.
Czym się różni parkiet od mozaiki?
Parkiet to podłoga z deszczułek z litego drewna , natomiast mozaika to płyty z litego drewna z naklejonymi deszczułkami różnych gatunków drewna. Mozaiką mogą być deszczułki klejone warstwowo, gdzie wierzchnia warstwa drewna jest wystarczająco gruba, by umożliwić jej wielokrotne cyklinowanie.  Parkiety i mozaiki wymagają obróbki i wykończenia powierzchni, ale są dostępne również produkty z wykończoną powierzchnią, wymagające tylko ułożenia, a podobnie jak deski warstwowe są klejone z warstw  odpornych na odkształcanie.
Na rynku dostępne jest kilka rodzai parkietów:
1. Parkiet tradycyjny - składa się go z klepek czyli drewnianych deszczułek na pióro i wpus . Parkiet charakteryzuje się dobrą izolacją cieplna i akustyczną. Klepki maja wymiary: długość 250-500 mm, szerokość 50-70 mm, grubość 16-22 mm. Parkiet ten jest wytwarzany z wielu gatunków drewna. Cena parkietu zależna jest od wielkości klepek, gatunku drewna, sortowania, klasy wzorzystości.
2. Parkiet lamelowy - różni się od parkietu tradycyjnego tym, iż nie posiada pióra i wpustu. Mocuje się go na klej.
3. Parkiet gotowy dwuwarstwowy - jest jak nazwa wskazuje zbudowany z dwóch warstw i polakierowanej powierzchni. Wierzchnia warstwa jest z drewna o grubości 3-7 mm, a spodnia o grubości 6-10 mm, łączy się go na pióro i wpust, ale nie trzeba go cyklinować i lakierować.
4. Parkiet gotowy trójwarstwowy - składa się z warstwy dekoracyjnej, nośnej i stabilizacyjnej. Warstwy nie widoczne czasem wykonuje się z materiałów drewnopochodnych. Podobnie jak parkiet dwuwarstwowy jest lakierowany lub olejowany.
Parkiet układa się w różne wzory np. w jodełkę lub wzór okrętowy (klepki o trzech różnych długościach układane na przemian).
Mozaiki to klepki o rożnych wymiarach łączone w tafle przyklejone do płyty lub siatki, z którymi mocuje się do podłoża. Ich grubość łączna to 10-14 mm. Mozaiki mogą tworzyć oryginalne duże  wzory.
Parkiety i mozaiki o małych wzorach można kłaść w każdym wnętrzu, dobierając jedynie odpowiednią co do użytkowania twardość drewna (o twardości pisałam w poprzednim poście). Parkiet ze względu na rozmiary klepek nie jest narażony na tak duże odkształcenia jak deski z litego drewna. Przy skomplikowanych architektonicznie wnętrzach układając parkiet będziemy mieli niewielkie straty materiałowe.
Przed ułożeniem parkietu czy mozaiki należy zakończyć wszystkie brudne i mokre prace na budowie. Bardzo ważna jest wilgotność podłoża - do 5%. Po ułożeniu należy odczekać około 14 dni, aby parkiet się ułożył i dopasował do podłoża zanim zaczniemy cyklinowanie. Oczywiście podłoże powinno być równe, a jeżeli chcemy położyć parkiet na ogrzewanie podłogowe nie stosujmy parkietu tradycyjnego, wybierzmy raczej parkiet gotowy.
Prawidłowo wysuszony parkiet o wilgotności 8-10 % nie zmienia się w pomieszczeniu o stałej wilgotności 50-60 %. Oczywiście podobnie jak deski zgodnie z porami roku będzie nieco zmieniał swoją wielkość, oczywiście większe deszczułki (stosunek szerokości do grubości jest większy niż 4:1) mogą się odkształcać. Parkiet narażony bardziej na odkształcanie należy zaimpregnować lepiej olejem niż lakierem, gdyż jest swobodny przepływ powietrza, dzięki czemu parkiet oddycha i pracuje równomiernie.

Zarówno parkiet jak i mozaika tworzą we wnętrzach piękne wzory i niepowtarzalny klimat. Swoją szczególność zawdzięczają materiałowi z jakiego są wykonane - drewno jako materiał naturalny zawsze świetnie odnajdzie się w każdym wnętrzu. Bez względu na panujące  i przemijające mody drewno zawsze będzie niepodzielnie panowało - i cieszmy się z tego, bo nic nie zastąpi natury.

A w następnym wpisie: Panele - praktyczne, wygodne i tanie.
Popularne posty