Kolektor słoneczny - i woda latem zawsze jest ciepła!

   W dzisiejszych czasach, kiedy poziom świadomości społeczeństwa powinien być wyższy, coraz częściej obserwuje się zwyczajną ignorancję w kwestii troski o ekologię. Tymczasem w trosce o przyszłość naszą i naszych dzieci powinniśmy bardzo poważnie podejść do tematyki dbania o środowisko.

Odnawialne źródła energii
Na pewno każdy słyszał o odnawialnych źródłach energii. Są to zasoby naturalne, które, mimo ciągłej eksploatacji, nie zużywają się, a wręcz przeciwnie - cały czas powstają na nowo (jak nazwa wskazuje - odnawiają się). Do takich źródeł należy na przykład energia słoneczna, wodna, energia wiatru czy nawet samej ziemi. Człowiek nauczył się wykorzystywania tych źródeł, aby przekształcać je w energię. Szczególnie ta pierwsza jest jednym z najbardziej obiecujących odnawialnych źródeł energii, ponieważ jej wykorzystanie daje naprawdę duże korzyści zarówno ekologiczne, jak i ekonomiczne.

Kolektory słoneczne i ich zastosowanie
Jednym ze sposobów korzystania z tego typu zasobów są kolektory słoneczne, które w swojej ofercie posiada na przykład firma INSTAL-MARK. Wytworzone w nich ciepło jest przenoszone przez czynnik roboczy do zbiornika wody użytkowej, gdzie zostaje ono zakumulowane, czyli skolekcjonowane, na co zresztą wskazuje sama ich nazwa. Efektywną pracą systemu takiego kolektora słonecznego steruje różnicowy regulator temperatury przy współpracy z pompą obiegową. Energia słoneczna, która dociera do kolektora, zamieniana jest na energię cieplną nośnika ciepła, czyli na ciecz lub gaz. Wymienniki ciepła najpowszechniej używane są do podgrzewania wody zarówno użytkowej, jak i tej znajdującej się w basenach, do wspomagania centralnego ogrzewania i produkcji ciepła technologicznego, ale również do chłodzenia budynków. Dlatego, jeśli mieszkamy w domku jednorodzinnym, a chcemy zacząć żyć bardziej ekologicznie oraz przy okazji zaoszczędzić na grzaniu wody (lub odwrotnie - chcemy zaoszczędzić, ale przy okazji znaleźć rozwiązanie proekologiczne), warto zaopatrzyć się w taki kolektor słoneczny, który jest w stanie zapewnić do 60% rocznego zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową dla gospodarstwa domowego (w przypadku kolektorów próżniowych TURBOSOLAR TS16).

Rodzaje wymienników ciepła
Na stronie internetowej instalmark.pl wspomniana wyżej firma oferuje zarówno kolektory próżniowe, jak i płaskie. Skuteczność kolektorów próżniowych bywa wyższa w okresach: zimowym, wczesnowiosennym oraz późnojesiennym, latem jednak jest porównywalna z tą prezentowaną przez kolektory płaskie, co wynosi około 10% zysku więcej dla tych pierwszych, biorąc pod uwagę cały rok korzystania z nich. Kolektory płaskie nie wymagają jednak tak dużej powierzchni pochłaniającej jak kolektory próżniowe, a do tego przy tych drugich musimy często wymieniać rurki, ponieważ są one bardzo delikatnymi produktami i często ulegają awarii. Jednak jeśli kolektor płaski ulegnie awarii, wymianie będzie podlegało całe lustro (co mimo wszystko nie zdarza się często), a nie jest to niestety mały wydatek.

Tak naprawdę to od nas i od naszych potrzeb zależy to, na jakie kolektory słoneczne się zdecydujemy. Jedno jest pewne - jeśli chcemy, aby (szczególnie latem) woda w naszym domu czy basenie była zawsze ciepła, powinniśmy zdecydować się na zakup wymienników ciepła.

Popularne posty