Tapeta na ścianie.

   Tapety to temat niezliczonych wzorów i faktur. W zasadzie możemy ją kleić w każdym wnętrzu, nawet w łazienkach czy kuchniach.
Samo położenie tapety możemy wykonać samemu . Gdy wybieramy tapetę patrzymy przede wszystkim na wzór, potem na cenę, a dopiero na końcu na rodzaj. A powinno być nieco inaczej. Otóż w pierwszej kolejności musimy dobrać rodzaj tapety do danego wnętrza, np do kuchni lub łazienki należy dobrać tapetę o podwyższonej odporności na wilgoć i odporną na szorowanie. Pełną dowolność mamy dobierając
tapetę do wnętrz suchych.
Rodzaje tapet:
1. tapety papierowe - wyróżnia się dwa rodzaje tych tapet: - jednowarstwowe, które są cienkie i mało odporne na wilgoć, można kłaść je tylko na podłoża bardzo równe.
-dwuwarstwowe, które są bardziej wytrzymałe, a niektóre pokryte lakierem są zmywalne i odporne na wilgoć.
2. tapety winylowe - składają się z warstwy papieru i warstwy winylu, dlatego są odporne na wilgoć, można je szorować i są trwałe.
3. tapety akrylowe - składają się z papieru i warstwy spienionego
akrylu. Nie nadają się do łazienek i kuchni, gdyż nie są odporne na wilgoć i szorowanie.
4. tapety na fizelinie - są to tapety papierowe lub winylowe ze spodnią warstwą fizeliny, która wycisza i maskuje wszelkie nierówności ściany. Nadaje się do każdego pomieszczenia.
5. tapety z włókna szklanego - często wyglądają jak tkanina, odporne na szorowanie i wilgoć, szczególnie nadają się na ciągi komunikacyjne, ponieważ są odporne na uszkodzenia. Minusem jest to , iż bardzo trudno je usunąć.
6. rauhfaser - tapeta , która  składa się z dwóch warstw papieru połączonych
drewnianymi wiórami. Jest to tapeta do malowania zwykłą farbą do ścian.
7. tapety tekstylne - są to tkaniny podklejone od spodu papierem. nadają się głównie do salonu lub sypialni.
8. tapeta z korka - składa sie z papieru i korka. Łatwe w utrzymaniu, wygłuszają i ocieplają wnętrza.

Większość tapet występuje w rozmiarze 53 cm szerokości i 10 mb na rolce.
Najważniejsze oznaczenia na etykietach tapet:   Tapety występują w tak wielu wzorach, że można dostać zawrotu głowy. Jak szybko dobrać tapetę do wnętrza? Otóż należy kierować się paroma zasadami:
- dobieraj według koloru
- dobieraj do stylu.
  Najtrudniej jest połączyć dwa wzory tapet w jednym wnętrzu. Kieruj się zasadą: łączenia drobnego wzoru z dużym i prostszym wzorem, pamiętając, by miały element wspólny np kolor.
Jeżeli nie macie doświadczenia w łączeniu różnych wzorów i faktur zapytajcie projektanta wnętrz - na pewno pomoże lub zdecyduj się tylko na
jeden wzór na wnętrze.
W pracy z klientami mam często wrażenie, że boją się tapet, bo trudne w utrzymaniu i ewentualnym usunięciu. Aby nie mieć problemu z tapetą należy wybierać tapety winylowe, ponieważ są najtrwalsze i najbardziej odporne na zmywanie.
Nic nie doda tak charakteru wnętrzom jak tapety. Zdobią , ukrywają mankamenty ścian i powiększają przestrzeń. Nie koniecznie trzeba oklejać całych pomieszczeń, wręcz przeciwnie- jedna ściana w ciekawej tapecie wystarczy, by wnętrze nabrało niepowtarzalnego charakteru.
 W powiększaniu optycznym wnętrz niezastąpione są fototapety. Umiejętnie dobrane stworzą nową przestrzeń. Wystarczy wykleić jedną ścianę, by ona zniknęła i otworzyła przed nami piękny widok na cokolwiek będziemy chcieli.  Na fototapetę może być użyte każde zdjęcie, warunkiem jest jakość i wielkość tego zdjęcia. Wielkość przelicza się w sposób 2 piksele zdjęcia na 1 mm oklejanej ściany.
Aby uzyskać jak największe złudzenie należy wybrać fototapetę na całą ścianę lub wnękę. Bardzo ciekawym elementem może być tapeta trójwymiarowa lub 3d. Są to zdjęcia bardzo dobrej jakości .


 Nawet w łaziance możemy uzyskać ciekawe złudzenie. Dla zabezpieczenia przed wodą możemy ścianę z tapetą polakierować lub przykryć bezbarwnym szkłem

 Tapety świetnie naśladują różne struktury np. betonu lub cegły.Popularne posty