Kamień na ścianie.

   Kamień to kolejny sposób na wykończenie ścian w różnych wnętrzach. Jest materiałem naturalnym, więc dobrze będzie komponował się w różnych stylach . Aby pasował do danego stylu zależy jaki kamień dobierzemy i w jakie formie go położymy.

W naszym kraju najczęściej stosuje się :
trawertyn -trwały i łatwy w utrzymaniu w czystości, jednak łatwo nasiąkliwy - trzeba go dobrze zaimpregnować
marmur - mało odporny na
 zabrudzenia i zaplamienia, dosyć miękki, łatwo się kruszy, ale za to w wielu kolorach i wzorach.
granit - bardzo odporny na uszkodzenia i zarysowania, a także na związki chemiczne. Nie wchłania tłuszczów.
onyks -jest najbardziej dekoracyjny ponieważ przepuszcza światło, ma piękne kolory i struktury.
piaskowiec - miękki i łatwy w obróbce, łatwy do zaplamienia.
Wybierając kamień na ścianę powinniśmy zwrócić uwagę na kilka

aspektów:
1. twardość kamienia dekoracyjnego:
Jeżeli kładziemy kamień w miejscu, w którym narażony będzie na uszkodzenia np. klatki schodowe, przedpokoje najlepiej użyć twardych kamieni jak granit. Możemy także użyć trawertynu lub marmuru ale trzeba pamiętać, że będziemy musieli go odnawiać - szlifować i polerować.
2.klasa kamienia:
Kamienie mają swoją chłonność, która klasyfikuje je pod względem możliwości zabrudzenia, zaplamienia i zmian na warunki atmosferyczne.
Dlatego kamienie dzieli się na trzy klasy: A, B, C. Klasa A to kamienie najmniej chłonne, należą do nich granity, niektóre marmury i kwarcyty.
Klasa B to przede wszystkim marmury , jeżeli chcemy je
zastosować w pomieszczeniach, w których się zabrudzą lub zaplamią np. w łazience trzeba je zaimpregnować. Klasa C to najbardziej chłonne kamienie, należą do nich piaskowce, niektóre marmury.
3. gatunek kamienia:
Decyduje o nim wybarwienie i jakość elementów z danego kamienia. Drugi gatunek ma zazwyczaj wady mechaniczne lub nierówna powierzchnia.
4. powierzchnia i krawędzie:
 Powierzchnia kamieni może być polerowana, groszkowana, piaskowana, szczotkowana, płomieniowana, ciosana, dłutowana, przecinana. Powierzchnia polerowana jest najbardziej odporna na zabrudzenia. Dzięki płomieniowaniu i szczotkowaniu uzyskuje się efekt satyny. Przy wyborze kamienia należy zwrócić uwagę także na sposób wykończenia krawędzi.
Mogą być fazowane (płyty kamienne można układać bez fugi), nieregularne (trzeba położyć najgrubszą spoinę), cięte (średnia spoina).

Na ścianach możemy stosować różną formę kamienia. Na ścianach kładziemy wszelkiego rodzaju cięte kamienie panelowe np. łupek, dolomit, kwarcyt.. Ciekawie wyglądają także duże formaty płyt marmurowych lub granitowych bez łączeń i fug. W takim przypadku należy zwrócić uwagę na konstrukcję ściany, gdyż 
 kamień jest dużym obciążeniem.
Szczególnie często do niedawna stosowało się wszelkiego rodzaju kamień cięty w łupki. Teraz bardziej modne są ściany okładane dużymi płytami bez fug.
Kamień jest drogim elementem ozdobnym, dlatego czasem warto wybrać drugi gatunek, bo jest o połowę tańszy a przy tym nie raz wygląda bardziej naturalnie i niepowtarzalnie.


 Do wnętrz nowoczesnych pasuje zarówno kamień polerowany jak i surowy raczej w regularnych kształtach.

Onyks, najbardziej ozdobny wśród kamieni, podświetlony wygląda przepięknie. Jednak cena może powalić.


 Do wnętrz klasycznych lub wiejskich lub vintage zastosujmy raczej kamień w nieregularnych blokach i nie polerowany. Możemy nawet sięgnąć po zwykłego otoczaka.

Popularne posty