Urządzamy salon.

    Tym postem zaczynam cykl wpisów o urządzaniu wszystkich pomieszczeń jakie wchodzą w skład domów i mieszkań.
Jeżeli czujecie się na siłach i podjęliście decyzje o samodzielnym urządzaniu waszego mieszkania - ja chcę przekazać wam kilka porad, aby urządzanie było choć trochę prostsze.

     W swojej pracy często słyszałam z ust różnych osób, że urządzenie własnego "m" nie stanowi dla nich żadnego problemu - może i tak - ale tylko do momentu, kiedy się za to zabrali, a wówczas zaczynała się prawdziwa droga przez mękę. Samodzielne urządzanie kończy się szybciej niż się zaczęło i zostaje wizyta u projektanta. Choć powinnam was przekonywać, że nie powinniście brać się za urządzanie waszych wnętrz bez współpracy z projektantem, bo przecież sama jestem projektantką i wasza samodzielność w temacie wnętrz nie leży w moim interesie - mimo to chcę przekazać wam moją wiedzę, by wasze urządzanie było choć trochę łatwiejsze i przede wszystkim byście mogli uniknąć wielu błędów.
  Dziś zajmę się poniszczeniem numer jeden w każdym domu - SALON!!!
W urządzaniu każdego wnętrza kwestią najważniejszą jest połączenie funkcjonalności z wymarzonym designem, ale jeśli z jakiś przyczyn stoicie przed wyborem - czy ładnie, czy funkcjonalnie - wybierzcie funkcjonalnie, ponieważ użytkowanie waszej przestrzeni powinno wam ułatwiać i uprzyjemniać codzienne życie, a nie sprawiać problemy tylko w zamian za ładny wygląd.
Zacznijmy więc urządzać salon - najlepszym momentem rozpoczęcia prac jest oczywiście stan surowy budynku, kiedy nie ma jeszcze instalacji. Zakładam, iż wiecie co się wam podoba i wybraliście już styl wnętrza. W pierwszej kolejności wyznaczcie miejsca poszczególnych mebli. Jeżeli nie potraficie zrobić tego na kartce w odpowiedniej skali, możecie to zrobić za pomocą starych gazet. Rozłóżcie je na podłodze zgodnie z wymiarami kanapy, stolika, komody, itd. Będzie dokładnie widać ile miejsca zajmą te meble - być może trzeba będzie z czegoś zrezygnować, lub wybrać inny rozmiar mebli. Takie dokładne rozplanowanie bardzo pomoże wam w etapie następnym, jakim jest - Krok drug i - to wyznaczenie punktów elektrycznych. Najwięcej gniazd elektrycznych zaplanujcie na ścianie za telewizorem - około 4-6 wejść, zastanów się gdzie będzie stał sprzęt grający, szczególnie ważne jest tu dokładne zaplanowanie rozmieszczenia głośników, ponieważ kable należy poprowadzić pod podłogą. Pomyśl o wyprowadzeniu z podłogi gniazda elektrycznego w pobliżu stolika kawowego, które zasili lampę podłogową lub razie potrzeby laptop. Nie bój się ilości gniazdek - lepiej więcej niż mniej, bo nie ma nic gorszego w salonie niż plączące się wszędzie kable przedłużaczy. Nie zawsze mamy możliwość rozpocząć urządzanie na tak wczesnym etapie. Jeżeli stajecie w sytuacji braku możliwości przerobienia już istniejącej instalacji dodatkowe przewody schowacie w specjalnych listwach przypodłogowych.
Jeżeli jesteście tymi szczęściarzami i budujecie swój dom od podstaw, będąc na etapie rozmieszczania instalacji dokładnie przemyślcie rozmieszczenie i rodzaj grzejników w salonie. Często nawet nie zwracamy uwagi na to gdzie będzie wisiał grzejnik, ufając temu co narysowane w projekcie konstrukcyjnym, a tymczasem architekci niemalże automatycznie wrzucają nam do projektu grzejniki tam gdzie największe straty ciepła, czyli w okolice okien. Nie twierdzę, że to nie słuszne, ale czasem warto się zastanowić nad pewnymi zmianami. Chociażby ze względu na rozmieszczenie mebli trzeba przesunąć któryś grzejnik, lub ze względu na to, że dany grzejnik wisi w widocznym miejscu warto go zamienić na grzejnik ozdobny lub zamiast grzejnika na ścianie wiszącego obok drzwi tarasowych zainstalować grzejnik kanałowy w podłodze pod drzwiami. Niewielka z pozoru zmiana grzejnika może dużo wnieść do waszego salonu, ale pamiętajcie aby wszystkie zmiany co do grzejników skonsultować ze specjalistą od ogrzewania.
  Krok następny to dobór rodzaju podłogi, sufitu i okładzin ściennych np.: tapet, tynków ozdobnych, farb. I tutaj to dopiero zaczynają się dylematy. Ogromny wybór podłóg i jeszcze większy tapet, czy farb.
 Ale zacznijmy od podłóg. Przy wyborze podłogi oprócz jej koloru i wzoru powinniście wziąć pod uwagę ścieralność: jeżeli macie dzieci, które lubią jeździć rowerkiem po mieszkaniu, lub biegają pies z kotem, a pani domu lubi chodzić po salonie w szpilkach wówczas wybierzcie podłogę o największym stopniu ścieralności (panele o st. nr4, parkiet z drzew egzotycznych lub płytkę terakoty). W przypadku gdy pod podłogą będziecie mieli rozprowadzone ogrzewanie podłogowe musicie wybrać płytki lub drzewo egzotyczne ponieważ tylko one cechują się najlepszym przewodnictwem cieplnym. A gdy lubicie przytulność i bieganie po domu na boso na podłogę połóżcie wykładzinę dywanową lub deski czy parkiet z polskich gatunków drzew. Wadą wykładziny jest zbieranie w niej kurzu i mniejsza trwałość i odporność na zabrudzenia, ale za to łatwo ją wymienić. Deski natomiast łatwiej utrzymać w czystości i co jakiś czas odświeżyć przez cyklinowanie, ale podłoga będzie się zmieniać wraz ze zmianą pór roku - w lecie puchnie, w zimie się zsycha. Podsumowując najbardziej odporne na zniszczenia i zanieczyszczenia są płytki, ale bez ogrzewania podłogowego bardzo zimne i nie dodają przytulności. Wykładziny są zbyt problemowe co do utrzymania w czystości, ale za to przytulne. Najbardziej ciepła i jednocześnie łatwa w utrzymaniu będzie podłoga drewniana lub z panela.  Sufit w waszym salonie zależy jedynie od waszej wyobraźni, oczywiście wzór trzeba dopasować do stylu całego pomieszczenia. Sufit podwieszany może być połamany według waszego indywidualnego pomysłu, jeżeli potrzebujesz większej przestrzeni zdecyduj się na sufit napinany DPS, który tworzy lustrzaną taflę w wielu kolorach, dzięki temu wizualnie otworzy się przestrzeń.
 Tapety to także kwestia waszego pomysłu, jedyna zasada jaka tu istnieje to taka, iż ściana pod tapetę powinna być możliwie równa i zagruntowana. Pamiętajcie także- jeżeli w jednym pomieszczeniu łączymy tapetę i farbę - najpierw wybierz tapetę i do niej dobierz kolor farby. Jak połączyć wzory i kolory pisałam już we wcześniejszych postach.

 Najczęstsze błędy popełniane przy urządzaniu salonu:
1. Brak dostatecznej ilości gniazd elektrycznych lub złe ich rozmieszczenie.
2. Punkty świetlne w nieodpowiednich miejscach (lampa sufitowa wisząca obok stolika kawowego a nie centralnie nad nim).
3. Źle dobrany rodzaj podłogi w stosunku do jej użytkowania.
4. Przewymiarowane meble i zbyt duża ich ilość.
5. Brak funkcjonalności pomieszczenia (Ustawiony fotel na ciągu komunikacyjnym o który się wszyscy potykają, lub kanapa którą trzeba obejść na około aby na nie usiąść).

Ważne :
1. Dokładnie określcie funkcję salonu- pomoże to wam określić jakich mebli potrzebujecie, a z czego możecie zrezygnować
2. Salon urządzajcie zgodnie z waszymi przyzwyczajeniami i upodobaniami
3. Policzcie urządzenia elektryczne, które będą używane w salonie a będziecie wiedzieli ile gniazd elektrycznych potrzebujecie.
4. Salon urządzajcie dla siebie a nie dla waszych gości- powinien być wygodny przede wszystkim dla was.
5. Aby trafnie zestawić ze sobą wszystkie elementy do salonu, starajcie się połączyć je kolorami i stylem. Najlepiej zobaczyć to w wizualizacji- kosz stworzenia wizualizacji jest różny ale na pewno się opłaci, bo uchroni was przed popełnieniem błędów w aranżacji waszego salonu.Wielkość kanapy dobierzcie do wielkości pokoju ale także do ilości domowników.


 Wygodna kanapa to podstawa.
Zanim kupicie rozsiądźcie się na niej już w sklepie.  Twórzcie kontrasty kolorystyczne, nadadzą charakteru i wyrazistości.


  Monochromatyczne wnętrza też mają swój urokMeble wyeksponujecie bardziej jeśli ustawicie je na kontrastującej ścianie
Jeśli wstawiacie meblościankę z otwartymi półkami nie zostawiaj jej takiej pustej
  Nie zapominajcie o ciekawym zaskakującym dodatku

w tym salonie to wspaniały niedźwiedźDodatki w postaci żywych kwiatów pasują do każdego wnętrza.
  Jeśli lubicie bibeloty, zdjęcia, książki nie ograniczajcie się .

  Bardzo oryginalny stolik kawowy na pewno wzbogaci wasz salon

Poniżej kilka przykładów niespotykanych stolików.
  


  Kominek lub koza to miejsce w salonie które skupia wszystkich domowników
  Kominek nadaje klimat całemu wnętrzu
W następnym wpisie garść informacji dotyczących urządzania kuchni.


Popularne posty