Urządzamy kuchnię

    Gdy już technicznie spięliśmy temat salonu teraz czas na kuchnię. I tu zagadnień technicznych i organizacyjnych jest dużo więcej, dlatego po kolei, punk po punkcie opiszę co i jak w kwestii kuchni:1. Weźcie kartkę i dokładnie spiszcie jakiego sprzętu elektrycznego potrzebujecie w kuchni - według waszych potrzeb i przyzwyczajeń.

2. Z takim dokładnym spisem udajecie się do firmy, która wykona dla was meble kuchenne i w tym momencie zdajcie się na ich doświadczenie. To oni powinni zaproponować rodzaj materiału z jakiego będą wykonane meble, pokażą wzorniki blatów i rodzaje systemów szuflad, zamknięć szafek, zawiasów, itp. Pozwólcie aby ta firma wykazała się  kreatywnością i zaproponowała wam coś ciekawego w projekcie kuchni, oczywiście pewne sugestie z waszej strony np. co do koloru lub układu kuchni będzie jak najbardziej wskazany. Koszt wykonania projektu jest za zwyczaj wliczony w koszt zamawianych mebli.
Jeżeli zdecydowaliście się na kupno gotowej kuchni, aby idealnie dopasować zestaw mebli proponuję zlecić wykonanie wizualizacji pomieszczenia projektantowi lub firmie w której kupujecie meble (jeśli prowadzą taką usługę).

3. Gdy już macie gotowy projekt mebli kuchennych i meble są produkowane, wy możecie zająć się przygotowanie całego pomieszczenia.Wtedy właśnie wchodzi elektryk i według projektu mebli rozprowadza instalację . I tu z jego strony mogą pojawić się pewne pytania:
- jaka płyta grzewcza będzie montowana - musicie na tym etapie wybrać płytę, ponieważ niektóre potrzebują podłączenia tak zwanej siły.
- na jakiej wysokości montować gniazda elektryczne do lodówki, zmywarki, piekarnika - otóż nie większej niż 10 cm od podłogi ( gniazda muszą się mieścić w wysokości cokołu w meblach , aby w razie potrzeby można było odłączyć sprzęt bez odsuwania mebli).
- na jakiej wysokości montować gniazda elektryczne nad blatami- od 90 do 100 cm. Montujcie je po dwa a nawet trzy w jednej ramce. Jeśli w kuchni zaplanowaliście wyspę na niej także zamontujcie gniazda elektryczne - najlepiej pod blatem.
- na jakiej wysokości gniazdo do okapu - to zależy od modelu okapu.
    Następną rzeczą do wykonania jest sufit i oświetlenie. Pamiętajcie o dobrym doświetleniu tego pomieszczenia, a szczególnie stref roboczych. Lepszym rozwiązanie będzie oświetlenie punktowe w postaci kilku halogenów niż jedna lampa na środku.
   Teraz to już tylko malowanie i podłoga.
Najbardziej praktyczne będą oczywiście płytki, ale dobrze sprawdzi się również podłoga z drzew egzotycznych, paneli lub z żywic. W kuchni bardzo przydaje się ogrzewanie podłogowe, zwłaszcza w przypadku zimnych płytek. W tym miejscu zapytacie co z płytkami na ścianie? Otóż to powinniście wykonać po montażu mebli - nigdy przed, ponieważ po pierwsze gdy stoją już meble możecie dokładnie dopasować wysokości i rozplanować wzór. Nie ważne co kładziecie nad blatami (płytki, szkło, kamień, panel) zróbcie to po montażu mebli.

4. Montaż mebli. Zazwyczaj wykonuje go firma wykonująca meble, ale zdarza się również, że są to ekipy zewnętrzne. Na pewno montaż to dodatkowy koszt, ale nie decydujcie się na samodzielny montaż, ponieważ wymaga on sprzętu i wiedzy, możecie również stracić gwarancję na meble.
Kiedy ekipa już zakończy pracę, dokładnie sprawdźcie wszystkie szafki, chodzi głównie o fronty, szuflady, domykanie szafek i docięcie blatu zwłaszcza w rogach.

5. Gdy już macie piękne i nowe meble właśnie teraz powinniście położyć wykończenie ścian nad blatami. Nie musicie kłaść koniecznie płytek czy szkła. Może to być nawet tapeta lub farba ale pamiętajcie aby była odporna na wilgoć i zmywanie.


Najczęstsze błędy popełniane przy urządzaniu kuchni:
1. Brak odpowiedniej ilości gniazd elektrycznych.
2. Brak oświetlenia blatów roboczych
3. Drzwiczki szafek otwierające się w złym kierunku.
4. Ułożenie płytek nad blatem przed montażem mebli - efekt odstające dołem szafki wiszące.

Ważne:
1. Zanim wybierzecie firmę, która wykona dla was meble sprawdźcie jej poprzednie realizacje. Istnieje dużo firm tak zwanych garażowych, które nie trzymają żadnych standardów i jakości wykonywanych usług. Najlepiej zwrócić się do firmy polecanej przez znajomych, którzy coś u nich zamawiali.
2. Wykonanie przez firmę mebli kuchennych trwa od momentu zamówienia minimum 8 tygodni a nieraz trzeba czekać nawet pół roku, dodatkowo przy realizacji zdarzają się opóźnienia, dlatego nie zwlekajcie z zamówieniem mebli, zróbcie to nawet przed rozpoczęciem planowanego remontu lub na początku trwania prac wykończeniowych.
3. Nigdy nie zgadzajcie się na dokonanie przez was pomiaru kuchni. Zawsze powinna wykonać to firma, w której zamówiliście meble. W przypadku pomyłki i w związku z tym przeróbek mebli za wymiary odpowiada ta firma i nie będzie ona mogła obarczyć was dodatkowymi kosztami.
4. Jeśli nie chcecie spędzać czasu w kuchni na polerowaniu lub macie małe dzieci wystrzegajcie się frontów lakierowanych w ciemnych kolorach.
5. Jeśli chcecie zachować porządek w szafkach  wybierzcie szuflady lub systemy cargo zamiast zwykłych otwieranych szafek.

  

6. Jeżeli decydujecie się na blat z naturalnego kamienia dowiedzcie się od sprzedawcy jak będzie zachowywał się dany kamień w użytkowaniu ( na niektórych zostają plamy po wylanych płynach lub odbarwienia), konieczna jest również impregnacja co jakiś czas.
7. Nawet jeżeli oświetlenie z sufitu jest wystarczające nigdy nie rezygnujcie z doświetlenia blatów roboczych lampkami pod szafkowymi.
 

8. Jeżeli istnieje taka możliwość podłączcie zmywarkę do oddzielnego odpływu kanalizacyjnego, a nie razem z odpływem zlewozmywaka. Unikniecie głośnego efektu zasysania z odpływu zlewozmywaka podczas pracy zmywarki.
9. Kuchnia jest pomieszczeniem, które bardzo trudno urządzić bez szczegółowego planu. Aby uniknąć niepotrzebnych błędów lepiej zdać się na fachowców i zamówić projekt, nie podniesie to znacząco kosztu, a wy będziecie mieli pewność co do wyglądu waszej kuchni.
10. Nie lubicie sprzątać - wybierz szafki zamykane a nie otwarte półki.
11. Jeżeli twoja kuchnia jest otwarta na salon nie oszczędzaj na okapie - powinien szybko i z dużą mocą  wyciągać wszystkie zapachy, parę i tłuszcze.Na koniec jeszcze kilka słów na temat pomieszczenia bardzo bliskiego kuchni, czyli jadalnia.
Po za samym wyglądem jadalni nie ma jakiś szczególnych zasad jej urządzania. Dwie główne to takie, że po pierwsze jadalnie należy usytuować jak najbliżej kuchni lub bezpośrednio w niej - co jest oczywiste. Po drugie oświetlenie dokładnie i centralnie nad stołem.
W przyszłym tygodniu urządzimy sypialnię.

Komentarze

Popularne posty