Cegła w każdym wnętrzu.

Cegła- uniwersalny materiał do każdego wnętrza i na każdą elewację- brzmi jak slogan reklamowy, ale dużo w tym prawdy.

Cegła jest materiałem naturalnym, więc świetnie komponuje się z innymi materiałami naturalnymi typu drewno i kamień. Ponadto doskonale prezentuje się w wielu stylach od nowoczesnego, przez skandynawski i industrialny, po vintage i klasyczny.


Mimo, iż cegła dobrze pasuje do wielu wnętrz, trzeba umiejętnie ją zastosować, aby była elementem zdobiącym, a nie psującym cały efekt. Dlatego zanim wykończymy wnętrze tym materiałem trzeba dokładnie przemyśleć trzy aspekty: ilość, miejsce i kolor.
1. Ilość cegły we wnętrzu:
Jak wiele ścian obłożymy zależy od stylu, w jakim chcemy urządzić całe wnętrze. Najwięcej cegły użyjemy w pomieszczeniach w stylu industrialnym- tu w zasadzie
możemy pokryć wszystkie ściany lub większość. Najlepiej będzie wyglądała stara nieco przybrudzona nierówna cegła. Inaczej jest w stylu nowoczesnym - im mniej tym lepiej- tu cegła powinna być jedynie akcentem dekoracyjnym w postaci jednej ściany. We wnętrzach skandynawskich lub vintage najlepiej jest wypośrodkować- czyli nie za dużo, ale i nie za mało. Dwie ściany lub jedna największa to wystarczająca, a jednocześnie zauważalna ilość.
2. Miejsce cegły we wnętrzu:
Najlepszym miejscem w każdym stylu jest cała ściana, najbardziej ekspozycyjna- stworzymy wówczas wrażenie naturalnie zbudowanej ściany z cegły. Ważna jest faktura ścian sąsiadujących- powinny one
być gładkie( bez tekstury i bez wzoru), dzięki temu uwydatnimy porowatą strukturę cegły i nie wprowadzimy chaosu we wnętrzu. Unikajmy wzorzystych tapet i strukturalnych tynków- cegła we wnętrzu jest dość mocnym elementem, a zbyt duża ilość faktur to bałagan.
3. Kolor cegły:
Kolor cegły dobieramy na dwa sposoby: 1. kolor kontrastujący( jasna cegła- ciemne pozostałe ściany lub ciemna cegła- jasne wykończenie wnętrza). Cegła stanie się bardzo widocznym elementem dodającym charakteru całemu wnętrzu. 2. kolor zlewający się z kolorystyką wnętrza ( biała cegła i białe pozostałe ściany). Uzyskamy wówczas efekt wtopienia się materiału w otoczenie, a ściana ceglana będzie łagodnie wyróżniać się jedynie chropowatą strukturą.
Cegła to świetny pomysł na wykończenie wnętrza- ociepla i dodaje charakteru. Jeżeli chcesz uzyskać industrialny klimat połącz cegłę z betonem lub stalą. Łącząc białą cegłę z drewnem stworzysz skandynawskie wnętrze, natomiast czerwona cegła w połączeniu z drewnem to styl vintage.
Komentarze

Popularne posty