Podstawowe rodzaje okuć
Podczas budowy, renowacji, remontu, wymiany drzwi i okien w budynkach mieszkalnych czy użytkowych prędzej czy później zetkniemy się z tematyką okuć. Okucia budowlane to produkty najczęściej stalowe, służące do łączenia, zamykania i zabezpieczania okien i drzwi.Najbardziej typowe rodzaje okuć:

Z uwagi na funkcję i przeznaczenie okucia można podzielić między innymi na:
  • okucia zamykające (np. zamek, zasuwa, zatrzask, samozamykacz),
  • okucia łączące (np. zawias, złącze, narożnik),
  • okucia uchwytowe (np. klamka, gałka, uchwyt),
  • okucia zabezpieczające (np. zapornica, odbój, przytrzymywacz okienny, hak),
  • okucia osłaniające (np. tarczka).

Innowacyjne okucia Roto

Tak przedstawia się uproszczona definicja i podział. Za sprawą niektórych firm definicja ta zdaje się być niewystarczająca i nieaktualna, a system okuć o wiele bardziej zaawansowany. Przykładem na to mogą być między innymi okucia Roto. Roto to istniejąca od ponad 75lat marka, specjalizująca się w produkcji zaawansowanych systemów drzwiowych i okiennych oraz kojarzonych z nimi akcesoriów, w tym właśnie systemów okuć.
Okucia Roto cechują się innowacyjnością, precyzją wykonania, wysoką jakością oraz specjalistycznymi, ukierunkowanymi rozwiązaniami. Szczegółowe informacje na temat poszczególnych modeli można znaleźć na www.simteq.pl). Na uwagę zasługują między innymi:
  1. System okuć rozwierno-uchylnych Roto NT, a więc przeznaczonych do najbardziej rozpowszechnionych okien (o różnej wielkości, masie, wykonanych z PVC czy drewna). Ten najpopularniejszy system okuć spełnia wszelkie warunki bezpieczeństwa, wygody i szeroko rozumianej estetyki (w ten ostatni wymóg najlepiej wpisuje się Roto NT Designo, który jest całkowicie niewidoczny) .Budowa modułowa sprawia zaś, że wszystkie elementy doskonale ze sobą współgrają, a montaż jest bajecznie prosty. Nieco innym wariantem będzie tu model Roto OK - okucie montowane na zacisk z listwą popychacza - przeznaczone do standardowych, prostokątnych okien z PVC).
  2. Modułowy system okuć do drzwi przesuwnych Roto Inline (coraz bardziej popularnych z uwagi na oszczędność miejsca i możliwość korzystnego zagospodarowania przestrzeni), kompatybilny z takimi materiałami jak drewno, aluminium czy PVC. Na szczególną uwagę zasługuje wielopunktowe ryglowanie oraz modułowa budowa okucia, która pozwala na realizację wielu możliwości projektowych w prosty, wygodny sposób. Bez szkody dla estetyki, ponieważ okucie będzie całkowicie niewidoczne. Pewną innowacją są także: system okuć do drzwi odstawno-przesuwnych Roto Patio PS, system okuć do drzwi uchylno-przesuwnych Roto Patio S oraz system okuć do drzwi uchylno-przesuwnych ze wspomaganiem Roto Patio Z (ten ostatni jest wyposażony w specjalny mechanizm wspomagający otwieranie i zamykanie i drzwi).
  3. System okuć dedykowany do drzwi harmonijkowych Roto Patio Fold, kompatybilny z profilami aluminiowymi, drewnianymi czy PVC. Ten model pozwala na sprawne, bezproblemowe złożenie drzwi harmonijkowych na szynie jezdnej o długości do nawet 6m. (Tego typu drzwi najczęściej pełnią rolę dzielnika pomieszczeń, ale też stanowią przejście na taras, balkon, salę restauracyjną czy konferencyjną.)

Popularne posty