Jaki dom wybrać?

      Kiedy podejmujemy decyzję o budowie własnego domu znaczenie ma wszystko: wielkość, ilość pomieszczeń i pięter.
Dokonując wyboru projektu  kierujemy się wyglądem zewnętrznym i układem pomieszczeń. Funkcjonalność jest kluczowa, ale warto też poświęcić uwagę wyglądowi całej bryły.
Przy ogromnej ofercie projektów wybór odpowiedniego domu nie jest sprawą prostą, jednak jest kilka kwestii, które ten wybór nam ułatwią.

   Po pierwsze dopasuj wielkość budynku do wielkości działki pamiętając o zachowaniu odpowiednich odległości od budynków sąsiednich.
Po drugie  każdy dom oglądajmy w pierwszej kolejności od środka. Bardzo przydatne jest wówczas rozrysowanie sobie własnego układu pomieszczeń, jaki by nam najbardziej odpowiadał, a wówczas dopasować gotowy projekt do naszych wymagań. Idealną sytuacją jest gdy zamówimy indywidualny projekt - mamy dom dokładnie dopasowany dla nas, ale najbardziej kosztowny na etapie projektu. Gotowe projekty są w dużo niższych cenach.
Po trzecie usytuuj dom na kierunki geograficzne. Najlepszym kierunkiem jest oczywiście południe ze względu na ilość słońca, a najgorszym  północ - ale czy na pewno? Otóż nie! Jeżeli w salonie mamy duże przeszklenia strona południowa nie będzie dobrym rozwiązaniem zwłaszcza w lecie. Lepsza będzie strona wschodnia lub zachodnia. Południe świetnie nadaje się do domów z małymi oknami. Okna sypialni nie powinny wychodzić na wschód, gdyż słońce będzie nagrzewało sypialnię i stwarzało już od wczesnego rana duszny klimat. Zachód jest najbardziej odpowiednim kierunkiem dla wszystkich pomieszczeń w domu. A jeżeli co roku będziemy mieli tak upalne lato jak w tym roku i jednocześnie łagodne zimy to kierunek północny będzie jak najbardziej dobrym kierunkiem nawet dla salonu.
  Po czwarte zwróć uwagę na ilość kondygnacji. W tej kwestii nie ma idealnego rozwiązania. Domy parterowe są bardzo wygodne, gdyż nie trzeba pokonywać schodów by dostać się do sypialni. Niestety potrzebujemy dużej działki, a dodatkowo duża powierzchnia dachu podwyższa koszt budowy.
Domy parterowe z poddaszem użytkowym są chyba najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem, ponieważ dużą kubaturę skupiamy na niewielkiej powierzchni. Minusem są skosy w pomieszczeniach na poddaszu, które ograniczają przestrzeń w pokojach, często utrudniając aranżację, i późniejsze funkcjonowanie. Problemem także jest wysoka temperatura na całym poddaszu, która może być dosyć uciążliwa w lecie. Kolejnym minusem jest problem z doświetleniem światłem dziennym, gdyż nie zawsze mamy wystarczającą wysokość ściany zewnętrznej pod skosem, by wstawić tam pełnowymiarowe okna i skazani jesteśmy jedynie na okna dachowe.

  Domy piętrowe tak zwane ville to moim zdaniem lepsze rozwiązanie niż poddasze użytkowe, ponieważ mimo nieco wyższym kosztom budowy, to pełne piętro oznacza brak skosów, a w związku z tym brak ograniczeń powierzchni, a także brak problemu nagrzewania się pomieszczeń od dachu. Pełna wysokość ścian zewnętrznych na pietrze to duże okna oświetlające pokoje.
A co z kondygnacjami piwnicznymi? Osobiście nie jestem zwolenniczką wkopywania się w ziemię, gdyż jest to kosztowne i problematyczne. Piwnice ciężko jest utrzymać w suchym stanie, owszem panuje tam dobry klimat do przechowywania produktów żywnościowych , jednak spiżarkę można wykonać także na parterze bez konieczności tworzenia kolejnej kondygnacji. Prawidłowe zaizolowanie piwnic wiąże się z dużymi kosztami, a następne schody do pokonania nie ułatwią nam funkcjonowania na co dzień.
Po piąte staraj się dobrać bryłę w stylu jakim planujesz mieć wnętrza tego domu, wówczas wszystko tworzy spójną całość, a twoi goście nie przeżywają szoku, gdy wchodząc do klasycznego domu widzą minimalistyczne wnętrza.


Bryłę domu określa zazwyczaj plan pomieszczeń i obecnie panująca moda. Kiedyś stawiano tylko tak zwane domy klocki lub wiejskie chałupy, dziś mimo, iż panuje pełna dowolność budowane są domy w jednakowej bryle i stylu.  Wszędzie powstają całe osiedla identycznych budynków oczywiście budowanych przez deweloperów (bo dla nich tak jest prościej i taniej), ale czy fajnie jest mieszkać w takim klonowie - całkiem jak w horrorze (identyczne domy - identyczni ludzie). Przy tak ogromnym wyborze projektów warto zdobyć się na oryginalność i wybrać dom pasujący do naszej indywidualności.Popularne posty